Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Radúz
10.12.2023
Europoslanec Bilčík o novinkách z Európskeho parlamentu: Diskutuje sa o situácii na Ukrajine i o zneužívaní eurofondov
Zdielať na

Europoslanec Bilčík o novinkách z Európskeho parlamentu: Diskutuje sa o situácii na Ukrajine i o zneužívaní eurofondov

SLOVENSKO/EÚ / Poslanci Európskeho parlamentu v stredu, 16. februára, diskutovali so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom o diplomatickom úsilí zameranom na zmiernenie napätia medzi Ruskom a Západom, ktoré vyvolalo hromadenie ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny. K tejto téme sa vyjadrili viacerí slovenskí europoslanci a jedným z nich je aj Vladimír Bilčík, ktorý prijal pozvanie do štúdia Ranných novín. Horúcou témou tohto týždňa v Európskom parlamente, bolo aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora v prípade žaloby, ktorú podalo Maďarsko a Poľsko.

Situácia je veľmi vážna a ako Valdimír Bilčík tvrdí, stále dostávajú správy o tom, že sa strety zintenzívňujú práve na Donbase. "Myslím si, že správy o tom sťahovaní sú veľmi poplašné a ten konflikt naozaj hrozí," vyjadril sa europoslanec Bilčík. Podľa jeho slov hrozí ruská agresia voči Ukrajine. Otázne je, v akej intenzite bude pokračovať to, čo sa začalo pred niekoľkými hodinami. V Európskej únii chcú byť pripravení, najmä jednotní a rozhodní v politických postojoch.

"Dnes už máme pripravený balíček sankcii, kde je dôležité, aby tie sankcie boli čo najzásadnejšie. Osobne si myslím, že by sme tam mali zahrnúť aj odpojenie Ruska od platobného systému SWIFT, čo by Rusko a jeho ekonomiku veľmi bolelo," vysvetlil Bilčík. Podľa neho Ukrajina má právo rozhodnúť sa o svojej vlastnej budúcnosti. 

Slovensko podá Ukrajine pomocnú ruku

"Solidarita a politická podpora, to nie sú len prázdne slová. Sú to silné gestá, ktoré dnes cítiť. Ukrajinci potrebujú podporu," vysvetlil europoslanec Bilčík. Slovensko sa rozhodlo dodať vojenské systémy Božena smerom na Ukrajinu. Ako krajina podľa Bilčíka, sme pripravení pomôcť aj finančne. V Európskom parlamente schválili Ukrajincom finančnú podporu, vo výške 1,2 miliardy eur. "Naši hygienici dali dokonca výnimku z karantény pre prípadných utečencov z Ukrajiny," dodal.

Európsky parlament sa zaoberal aj žalobou Maďarska a Poľska

"Schválili sme jeden z najdôležitejších legislatívnych aktov počas tohto volebného obdobia, pred už mnohými mesiacmi. Týka sa to podmienenosti čerpania fondov a prostriedkov, v súvislosti s princípmi právneho štátu," vysvetlil Bilčík. No a práve spomínané Maďarsko a Poľsko, majú dlhodobo problém s dodržiavaním princípov právneho štátu. Obrátili sa na Európsky súdny dvor, nakoľko sa domnievali, že toto legislatívne rozhodnutie Európskej únie, nie je v súlade s jej zmluvami. Súdny dvor dal ale za pravdu Európskej únii. 

Bolo to také dôležité rozhodnutie, že Súdny dvor EÚ, prvýkrát v histórii zapol pri vynášaní rozsudku živé vysielanie. "Je dôležité, aby sa peniaze z fondov nedostávali do rúk oligarchom, ktorí ich zneužívajú, hlavne v prostredí, kde súdy a prokuratúra nefungujú tak, ako by mali. Týka sa to každej krajiny," objasnil Bilčík. Maďarsko a Poľsko sú veľkými poberateľmi fondov, hrozí im, že by mohli o ne prísť. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy