Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Mimoriadny samit v Bruseli: Maroš Šefčovič je spoločným kandidátom V4 na jednu z vrcholových pozícií EÚ
Zdielať na

Mimoriadny samit v Bruseli: Maroš Šefčovič je spoločným kandidátom V4 na jednu z vrcholových pozícií EÚ

Archívna reportáž

BRATISLAVA/BRUSEL / V Bruseli teraz začína mimoriadny summit, na ktorom premiéri a prezidenti EÚ diskutujú o rozdelení európskych funkcií. Maroš Šefčovič je spoločným kandidátom krajín Visegrádskej štvorky na jednu z vrcholových európskych pozícií. Vyjadril sa tak minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na tlačovej konferencii.

Zatiaľ nie je jasné, na ktorý post budú premiéri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska Šefčoviča navrhovať. Hoci sa objavila správa o kandidatúre na post predsedu Komisie, český premiér Andrej Babiš to už dementoval. Do úvahy môže prichádzať post vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

​Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v utorok na pôde svojho rezortu potvrdil, že medzi krajinami je dohoda na tom, že Šefčovič bude spoločným kandidátom na nejakú vrcholovú pozíciu. "Je to výborná správa pre Slovensko. Sme presvedčení, že má predpoklady, aby takúto funkciu zastával. S týmto stanoviskom išiel na summit aj premiér Peter Pellegrini. Rokovania sa ešte len začínajú, budú náročné a verme si, že dohoda bude úspešná," povedal Lajčák.

České Hospodárske noviny a následne viaceré zahraničné médiá informovali, že na utorňajšom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady chcú premiéri Visegrádskej skupiny navrhnúť Maroša Šefčoviča za predsedu Európskej komisie. Ním by sa mal stať kandidát politickej frakcie, ktorá má najviac poslancov, v tomto prípade kandidát Európskej ľudovej strany Manfred Weber. Ľudovci podobne ako socialisti ale vo voľbách oslabili a budú potrebovať ďalšieho partnera. Hovorí sa o liberáloch alebo zelených.

Nominácie na vrcholové európske posty by mali odrážať výsledky eurovolieb. Bazíruje sa ale aj na rodovom a regionálnom vyvážení. Doteraz všetky tri vrcholové posty – predsedu Európskej rady, Európskej komisie aj Európskeho parlamentu zastávali kandidáti ľudovcov Donald Tusk, Jean-Claude Juncker a Antonio Tajani.

Šefčovič sa v rámci jeho politickej frakcie socialistov o post spitzenkandidáta uchádzal, vzdal sa však v prospech Fransa Timmermansa. Ten v eurovoľbách vo svojej domovskej krajine – v Holandsku, dosiahol nečakane dobrý výsledok. Naopak, Smer na Slovensku oslabil a nebol víťazom volieb do Európskeho parlamentu. Šefčovič je momentálne podpredsedom komisie pre energetickú úniu. V minulosti sa už vyjadril, že by mal záujem o post šéfa európskej diplomacie alebo post komisára, ktorý rieši dôležité priemyselné výzvy dneška.

Ako dopadli eurovoľby na Slovensku sa dozviete v článku TU:

Maroš Šefčovič sa nedávno stretol aj s Donaldom Trumpom. Viac v reportáži TU:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy