Skoro jasno
15°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Zákon o znížení dôchodkov komunistickým predstaviteľom je protiústavný
Zdielať na

Zákon o znížení dôchodkov komunistickým predstaviteľom je protiústavný

Google News Button Sledovať správy

KOŠICE / Zákon o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu je v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom v stredu 20. decembra Ústavný súd (ÚS) SR.

Zákon prijatý Národnou radou (NR) SR v júni 2021 napadli na ÚS vtedajší opoziční poslanci. ÚS minulý rok v marci pozastavil jeho účinnosť, podľa jeho rozhodnutia porušuje viaceré články ústavy.

Zo zákona vyplýva zníženie dôchodkov predstaviteľom bývalého komunistického režimu a niekdajších bezpečnostných zložiek. ÚS v tejto súvislosti vlani konštatoval, že sociálne či dôchodkové dávky, ktoré jednotlivec poberá, predstavujú jeho majetok. Právna úprava preto predstavuje právny základ pre obmedzenie tohto majetku vo forme zníženia dôchodku.

Zákon kritizoval v minulosti Smer-SD, výhrady mala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vtedajší koaliční poslanci pri legislatíve hovorili o zabezpečení spravodlivosti. Dôchodky tých, ktorých sa týka, sú podľa nich vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktoré komunistická moc prenasledovala, je veľmi nízke.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy