Jasno
18°
Bratislava
Václav
28.9.2023
Aj keby sa podarilo zaviesť hmotnú zodpovednosť politikov, bývalých verejných funkcionárov zrejme neohrozí
Zdielať na

Aj keby sa podarilo zaviesť hmotnú zodpovednosť politikov, bývalých verejných funkcionárov zrejme neohrozí

BRATISLAVA / O zákone o zavedení hmotnej zodpovednosti politikov naši zástupcovia hovoria už roky. Aj súčasná vládna koalícia si tento bod dala do programového vyhlásenia vlády. Po vyše roku však zákon nepredložila, aj keď sa vraj chystá. A ak by sa ho aj podarilo schváliť, zrejme sa nebude vracať do histórie. Verejní funkcionári, ktorí v minulosti pochybili, sa o svoje majetky tak obávať nemusia.

"Budem veľmi rád, ak zahlasujete za zákon, ktorý klepne po prstoch mečiarovskym privatizérom tipu Andreja Danka, pri tom, keď si tu budú organizovať večere, keď klepnú po prstoch tunelárom a zlodejom Roberta Fica," vyhlásil ešte 23. augusta 2016 predseda OĽaNO Igor Matovič. 

To hovoril ešte ako opozičný poslanec. Napriek tomu, že už je jeho hnutie pri moci, zákon dodnes nepredložili, aj keď spoluautor jeho znenia hovorí, že sa tak stane už čoskoro. Povedal to v diskusnej relácii Analýzy Na hrane."Dúfam, že do jesene to musí ísť," vyjadril sa poslanec Lukáš Kyselica (OĽaNO). 

"Samozrejme ako rezort, ktorému spadá táto platnosť úpravy, myslíme, že by úprava mala byť osobitná a vkladať sa do iných zákonov," reagovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). "Nevidíme úplne význam toho, že budeme teraz stíhať politikov takýmto zákon z jednej veci, každý robí chyby a robí ich v nejakom okamihu," myslí si poslankyňa Denisa Saková (Hlas-SD). 

Exministerka upozornila na ďalšiu vec, akou sa môžu aj v prípade schválenia zákona politici poistiť."Dobre vieme, že váš stranícky šéf už nič nevlastní, či to nebude trend politikov," upozornila Saková. "Ja by som ručil majetkom manželky, s ktorou máme 16 rokov bezpodieľové vlastníctvo," ubezpečoval Matovič. "Týmto zákonom to nevyriešime, musel sfunkčniť zákon o preukazovaní pôvodu majetku," vysvetlil Kyselica. 

Nečakať na vládnu koalíciu sa rozhodol dnes už nezaradený poslanec Miroslav Kollár, ktorý svoj návrh zákona predloží v pondelok. Požaduje, aby vec posudzoval generálny prokurátor, a to napríklad aj na žiadosť pätiny poslancov. A súhlasí, že rodinní príslušníci by sa týmto zákonom postihovať nemali. "Zodpovednosť nesie samotný verejný funkcionár. Politik, ktorý sa zbavuje všetkého majetku pred vstupom do politiky vyslal jasný signál, s akým úmyslom do politiky vstupuje," poznamenal Kollár. 

Úradujúci primátor Hlohovca však upozorňuje, že ani schválený zákon nedovolí siahnuť na majetky verejných funkcionárov spätne. Ale má myslieť do budúcnosti napríklad aj na vedomú nedbanlivosť. "Tu ide o veci, ktoré sa diali napríklad pri nákupe Sputnika, kedy jednoducho premiér povedal, že tú zmluvu ani nečítal. Toto má byť naozaj tlak na to, aby politici dva razy merali a raz rezali," skonštatoval Kollár. 

To, či Kollárov návrh má vôbec šancu na úspech a to, či vládna koalícia naozaj predloží zákon o hmotnej zodpovednosti, si budeme musieť ešte počkať.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy