Jasno
-5°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Vyšetrovateľ NAKA zrušil obvinenie voči Naďovi z OĽaNO. Dopomohol tomu svedok
Zdielať na
Politika

Vyšetrovateľ NAKA zrušil obvinenie voči Naďovi z OĽaNO. Dopomohol tomu svedok

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Vyšetrovateľ NAKA zrušil obvinenie Jaroslavovi Naďovi z OĽaNO. Počas úkonov po vznesení obvinenia totiž upravil hlavný svedok svoju výpoveď. Tieňový minister obrany hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti bol obvinený zo spáchania trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti. Podľa jeho slov je ale tŕňom v oku, lebo prináša kauzy. Po krku išiel aj šéfovi Vojenského spravodajstva Jánovi Balciarovi.

Policajti NAKA ho 19. novembra obvinili v Bojniciach, kde bol na diskusii s občanmi. Na mieste mu zadržali aj mobilný telefón. Teraz po niekoľkých dňoch vyšetrovateľ NAKA zrušil voči Naďovi, ktorý je ieňovým ministrom obrany hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti obvinenie.  Podľa informácií TV JOJ sa Naď k zrušeniu obvinenia vyjadrí až v pondelok. Zatiaľ mu ho oficiálne nedoručili. 

 "Zatiaľ sme nemali nič doručené. Som dohodnutý s vyšetrovateľom na stretnutí aj s klientom v pondelok ráno. Ja si myslím, že nezmenil výpoveď, že tá výpoveď bola v základných parametroch rovnaká ako ju poskytol pred vznesením obvinenia," vyjadril sa pre TV JOJ advokát Naďa Daniel Lipšic. 

OĽaNO podáva podnet na finančnú správu pre majetky Balciara

Členovia poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávisle osobnosti  Igor Matovič, Gábor Grendel a Eduard Heger podávajú podnet na finančnú políciu v súvislosti s majetkom šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Práve Balciar podal podnet na stíhanie Naďa. "Podávame podnet na finančnú políciu v zmysle zákona o preukazovaní pôvodu majetku na základe medializovaných informácií, že majetok Balciara presahuje hodnotu 3 miliónov eur," uviedol Gábor Grendel. Dodal, že je zrejmé, že majetok v takejto hodnote nemohol vo verejnej službe Balciar nadobudnúť. Ten sa bráni tým, že to, že v súčasnej dobe nejaká nehnuteľnosť nie je zaťažená ťarchou, neznamená, že v minulosti na jej nadobudnutie nebol využitý úver.

Oznamovatelia chcú zároveň podnetom zistiť, či všetky nehnuteľnosti šéfa Vojenského spravodajstva boli zaplatené bankovým prevodom. Naď zároveň vyhlásil, že nechce, aby to vyzeralo ako akt osobnej pomsty, preto toto podanie nepodpíše. Spomínaný podnet by mali podať v priebehu piatka. 

"Finančnej polícii, ktorá je zákonom oprávnená preverovať nadobudnutie majetku, som poskytol pri preverovaní môjho majetku maximálnu súčinnosť, vrátane poskytnutia podkladov ku všetkým formám úverov, pomocou ktorých bolo nadobudnutie nehnuteľností financované. To, že v súčasnej dobe nejaká nehnuteľnosť nie je zaťažená ťarchou neznamená, že v minulosti na jej nadobudnutie nebol využitý úver. O tejto skutočnosti však médiá účelovo mlčia," napísal v reakcii na kroky opozície Ján Balciar vo svojom stanovisku. 

Podľa ministra obrany Gajdoša ale Balciar svoj majetok už vysvetlil. "On to vysvetlil na výbore pre kontrolu Vojenského spravodajstva, ktorý sa s tým stotožnil," vyhlásil minister v deň zasadnutia bezpečnostnej rady a dodal, že Balciar každoročne podáva majetkové priznanie. "Na základe príjmov a výdajov je to skutočne adekvátne tomu, čo tam uviedol," uzavrel Gajdoš.   

Obvinenie Naďa 

Podľa vyšetrovateľa NAKA sa Naď mal dopustiť trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti tým, že vyžiadané informácie poskytol tretím osobám. Naď ale na túto skutočnosť deň po obvinení reagoval, že si nie je vedomý, že porušil zákon. Na otázku TV JOJ ohľadom jeho bezpečnostných previerok reagoval takto: : "Áno mal som previerku na prísne tajné ale už nepracujem na rezorte obrany a časom tie previerky vypršia. Ak niekto tvrdí, že som niekoho na niečo navádzal, že som porušil zákon, tak to nie. Nech mi teda povedia, kde som porušil zákon, som o tom absolútne presvedčený. Som presvedčený, že som neobdržal utajovanú informáciu a už vôbec som ju nepovedal ďalej," vyjadril sa. Na tlačovej konferencii novinárom oznámil, že sa dozvedel, že dňom kedy vstúpil do politiky boli na neho nasadené všetky možné aj nemožné prostriedky na diskreditáciu. "Som šokovaný a nedoprajem to nikomu ani najväčšiemu nepriateľovi, čo všetko urobili a čo všetko chcú spraviť, lebo som sa dostal do politiky," podotkol. 

Dva dni po obvinení vypovedal na NAKA

Jaroslav Naď prišiel v sprievode svojho advokáta Daniela Lipšica na NAKA. Po výpovedi sa pred novinármi vyjadril takto. "Komunikujem s množstvom ľudí. Pri jednej komunikácii s mojim kamarátom som položil otázky, ktoré sa týkali vyšetrovania kauzy Skripaľ v Salisbury. Ide o pokus o vraždu bývalého ruského agenta. položil som otázku, nedostal som na ňu odpoveď. To je v rýchlosti k tomu obvineniu. Považujem obvinenie za absurdné a nepodložené," povedal Jaroslav Naď. Spomínaný kamarát je z bezpečnostného prostredia. "Oznamovateľom je pán Balciar, ako inak," dodal Naď. Blaciar naňho podal aj ďalšie trestné oznámenie v súvislosti s jeho podnikaním v minulosti a aj v spojitosti s jedným z novinárov, ktorého mal Naď podľa oznámenia korumpovať. "Vo svedeckých výpovediach som videl evidentné klamstvá," hovorí Naď.

Premiér Peter Pellegrini pre vzniknutú situáciu zvolal aj bezpečnostnú radu, keďže podľa neho rozsah aktivít obvineného Jaroslava Naďa zasahuje do bezpečnosti a dôveryhodnosti Slovenskej republiky.   

Súvisiace články

Najčítanejšie