Fico: Strane došla trpezlivosť a využijeme všetky legálne prostriedky na boj s médiami

21.03.2019 14:21 Noviny.sk Politika

Fico: Strane došla trpezlivosť a využijeme všetky legálne prostriedky na boj s médiami

BRATISLAVA / Po stredajšej tlačovej besede sa Robert Fico predstavil pred novinárov aj vo štvrtok. Uviedol, že čakal od novinárov ospravedlnenie a dodal, že využije všetky legálne prostriedky na boj s médiami.

Médiá spustili otvorenú vojnu a strana Smer-SD na čele s Robertom Ficom zdvíha hodenú rukavicu a využije všetky prostriedky na boj s médiami, kým nezačnú pracovať, ako majú. Povedal to na dnešnej tlačovej besede Fico s tým, že médiá neuvádzajú pravdu.

"Nemám pred vami žiadny rešpekt, vôbec sa vás nebojím. Včera sme od médií očakávali, že pri tak podstatných veciach budú korektné. Žiaľ, opäť ste nás nesklamali a len ste potvrdili, že vo vašom záujme nie je hľadanie pravdy. Lebo vy pravdu máte, tú svoju vlastnú a inú pravdu neberiete," vyhlásil Fico. "Definitívne nám došla trpezlivosť. Spustili ste otvorenú vojnu proti Smeru-SD a my hodenú rukavicu zdvíhame zo zeme. Využijeme všetky legálne aj legitímne prostriedky na boj s médiami, až kým sa situácia nevráti do normálu," povedal Fico s tým, že média majú začať opäť nezávisle informovať a majú prestať robiť politiku a "pokúšať sa o pád tejto vlády".

"Toto nie je vaša úloha," adresoval novinárom. Fico zároveň priblížil, že sa bude sústrediť na novelizáciu tlačového zákona. "Absurdity uverejňujete na dennej báze a fyzické a právnické osoby musia mať právo na odpoveď," uviedol a dodal, že rovnako je za návrh, aby sa zaviedla zodpovednosť vydavateľov za komentáre pod uverejnenými článkami.

Fico v stredu na tlačovej besede uviedol, že slovenská prokuratúra potvrdila, že telefonát Fica s Antoninom V., ktorý je v súčasnosti obvinený z drogovej trestnej činnosti v Taliansku, neexistuje. "Predložil som dôkaz, že žiadny telefonát medzi mnou a pánom Vadalom nebol," uviedol. Médiá podľa neho považujú oficiálnu odpoveď za nedostatočnú, pričom ju sprostredkovala špeciálna prokuratúra od talianskych orgánov. Zároveň je podľa neho nehoráznosť, keď niektoré médiá v stredu uviedli, že prokurátor Juraj Novocký, ktorého odpoveď v stredu Fico citoval, poskytol túto odpoveď, lebo sá vraj uchádza o funkciu európskeho prokurátora. "Je nehorázne spájať s tým jeho kandidatúru,“ povedal Fico. "Spochybňujete prokurátora, ktorý v samotnom prípade zavraždeného novinára odviedol kus dobrej roboty,“ povedal. Fico vyzval novinárov, že ak majú nejaké dôkazy, nech ich predložia. "Ak niečo máte, tak to dajte von. Odviedol som všetku prácu za vás. Vám sa hodí, že sa šíri nejaká informácia o mojom telefonáte. Nevymýšľajte si jednu hovadinu za druhou," povedal.

Reakcie Fica považuje člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry minimálne za nedôstojné pre politika. "Vyhrážať sa novinárom je skôr totalitná a nie demokratická praktika," povedal Múdry. Pýtal sa tiež, že kam smeruje krajina, ak Fico otvorene adresuje vyhrážky médiám. "On je predseda strany a nie predseda vlády a keď chce krajinu riadiť iným spôsobom, tak by to mal povedať," uviedol.

Múdry zároveň dodal, že ak Fico chce, aby sa mu novinári ospravedlnili, mal by uviesť konkrétne, kde urobili chybu. "Musí spomenúť konkrétne výroky a musí písomne požiadať redakciu podľa platného tlačového zákona. Požiadanie na tlačovke neplatí," povedal a podotkol, že ak Fico žiada ospravedlnenie, musí dokázať, že uverejnené výroky sú nepravdivé. Tak je postavený záklon. Múdry sa zároveň pýta novinárov, na čo na takéto tlačové besedy vôbec chodia.

​​

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Extrémni žgrloši III.
09:00 Súdna sieň
07:40 Panelák VII.
08:55 Simpsonovci XXII.
09:15 Simpsonovci XXII.
08:10 POLICAJTI V AKCII
09:30 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
08:05 Okido II.
08:15 Viking Vicky
08:35 Máša a medveď I.
07:45 Lord of the Dance
09:30 Skoro dospělá
11:10 Paddington