Otvorená roztržka medzi Holandskom a Tureckom. V Istanbule sa demonštruje

12.03.2017 12:42 Noviny.sk Politika

Otvorená roztržka medzi Holandskom a Tureckom. V Istanbule sa demonštruje

ISTANBUL / Demonštranti v Istanbule v nedeľu strhli z holandského konzulátu holandskú vlajku a nakrátko ju nahradili tureckou. O protestnú akciu vyvolanú odmietavým postojom Amsterdamu k snahám tureckých politikov osloviť tureckú menšinu v Holandsku informovala agentúra AFP. Vzťahy medzi oboma štátmi cez víkend dospeli k otvorenej roztržke.

Ankara hrozí Holanďanom tvrdou odvetou za to, že cez víkend tureckú ministerku pre záležitosti rodiny eskortovali ako nežiaducu osobu do Nemecka. Ešte predtým v sobotu holandská vláda zakázala pristáť v Rotterdame tureckému ministrovi zahraničia.

Obaja členovia tureckej vlády chceli agitovať medzi tureckou menšinou pred referendom o kontroverznej tureckej ústavnej novele, ktorá má posilniť právomoci hlavy štátu.

Tureckú ministerku pre záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovu, vyhostenú z Holandska, pri prílete do Istanbulu uvítal dav s tureckými zástavami.

"Zaobchádzali s nami neľudsky a nemorálne. Správať sa takto k žene a členke vlády je žalostné," posťažovala si ministerka novinárom. "Nemali sme nijako v úmysle miešať sa do holandských záležitostí. Ale ako držiteľka diplomatického pasu nepotrebujem povolenie, aby som sa stretla so svojimi spoluobčanmi na našom konzuláte, ktorý je považovaný za turecké územie. Zastavili nás 30 metrov od konzulátu a nášmu konzulovi nedovolili vyjsť z budovy, aby sa s nami mohol stretnúť. Zadržiavali nás potom hodiny," opísala.

Pred tureckým konzulátom v Rotterdame v nedeľu ráno polícia na koňoch a za pomoci psov a vodných diel rozháňala dav asi 2 000 stúpencov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana; demonštranti na policajtov hádzali kamene a zápalné fľaše.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:00 Súdna sieň
05:40 DEDIČSTVO
07:20 Panelák VIII.
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Dovidenia, stará mama! II.
06:25 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:05 Kapitán Trueno a Svatý Grál
07:05 Skoro dospělá
08:50 Jobs