Eurozóna Grékom nepomôže, zatiaľ...

Eurozóna Grékom nepomôže, zatiaľ...

Grécko zatiaľ nedostane pomoc od ostatných krajín, kde sa platí eurom. V noci na piatok sa na tom dohodli ministri financií. Atény sa pritom chystajú na ďalší štrajk...

Hoci grécki politickí lídri vyhlásili, že sa dohodli na reformách potrebných na zabezpečenie druhého balíčka núdzovej pomoci od EÚ, ministri financií eurozóny na štvrtkovej schôdzke žiadali viac krokov.

Krach? Možno v stredu

Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker predložil tri podmienky. Prvou je, že balíček reforiem musí na svojej nedeľňajšej schôdzi schváliť grécky parlament. Druhou podmienkou je do stredy budúceho týždňa určiť, kde ušetriť ďalších 325 miliónov eur.

"A po tretie, budeme potrebovať rozhodné politické ubezpečenie zo strany lídrov koaličných strán, že svoj program budú realizovať," povedal Juncker po šesťhodinových rokovaniach v Bruseli.

Hrob pre Grékov

"Do najbližšieho zasadania skupiny ministrov financií, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretne v stredu, naša krajina, náš ľud, by mal rozmýšľať a urobiť konečnú strategickú voľbu," reagoval grécky minister financií Evángelos Venizélos pri odchode z Bruselu. "Ak vidíme budúcnosť našej krajiny v eurozóne a v Európe, mali by sme robiť, čo musíme robiť, aby sa program schválil," konštatoval.

Grécke odborové zväzy odštartujú v piatok ďalší 48-hodinový generálny štrajk proti novým úsporným opatreniam vlády, na ktorých sa vo štvrtok dohodli koaličné strany s cieľom získať ďalšie pôžičky od medzinárodných inštitúcií.

Nové úsporné opatrenia budú podľa odborových zväzov "hrobom pre grécku spoločnosť", pričom vláda nemá legitimitu na ich zavedenie. Štrajk budú sprevádzať protestné demonštrácie vo väčších mestách.

Blbá nálada

Grécke politické strany sa vo štvrtok dohodli na podmienkach, ktoré musia splniť, aby mohli dostať druhý balíček zahraničnej núdzovej pomoci. Balíček pomoci musí teraz schváliť Európska únia, Medzinárodný menový fond a Európska centrálna banka do 15. februára.

A to preto, aby sa predišlo neriadenému bankrotu, ktorý by mohol ohroziť globálne ekonomické zotavovanie.

Zdroj: ISIFA

Zdroj: SITA, noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Najlepšie počasie
20:25 Šport
19:40 Profesionáli II.
20:30 Na túto nemám
22:50 Agentka v utajení
19:00 Spravodlivosť v krvi X.
20:10 9-1-1 III.
21:00 Dr. House VII.
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:35 Mysli jako pes
20:15 Šachový princ
22:10 Černé zlato