Platy rastú, ľudia nie sú. Pracovný trh zrejme dosiahol svoj limit

Platy rastú, ľudia nie sú. Pracovný trh zrejme dosiahol svoj limit

BRATISLAVA / Platy Slovákov rástli v druhom štvrťroku tohto roka takmer 10 % tempom. Najviac si prilepšili na východe, v Banskobystrickom kraji a v Nitre. Zdá sa však, že sa pracovný trh u nás už vyčerpal. Problém nájsť vhodných pracovníkov nemajú len vo výrobe, ale aj v IT sektore.

Firmám v oblasti informačných technológií chýba približne 13 000 ľudí. To však nič nemení na fakte, že ide o najviac platený sektor na Slovensku. 

V druhom štvrťroku si prilepšili napríklad aj zamestnanci v zdravotníctve či cestovnom ruchu. Platy rástli naprieč všetkými povolaniami, no tento trend by mohlo zvrátiť postupné spomaľovanie ekonomiky.

"Nemáme pocit, že by dochádzalo k nejakému zásadnému prepúšťaniu, okrem možno ohlásených tých veľkých fabrík, skôr ide o to, že to bude na chvíľku stáť. Nie sú ohlásené nejaké zásadné investície, plus do toho vyčerpateľnosť trhu. Toto sú faktory o tom, že sa ten rast spomalí," vysvetľuje Miroslav Garaj, manažér Grafton Recruitment Slovakia. 

Otázne je, čo s pracovným trhom urobí aj postupné zvyšovanie minimálnej mzdy, viacero podnikateľov totiž varuje, že ďalší rast nákladov práce bude pre nich neudržateľný a preto zvážia svoje pôsobenie na trhu. 

NBS potvrdila, že ekonomika spomaľuje. Guvernér Kažimír ale krízu odmieta: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:25 ŠPORT
19:35 Profesionáli III.
20:25 To bude boj!
22:30 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
18:45 Súdna sieň
20:10 Dr. House I.
21:00 Hawaii 5.0 IX.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
20:30 Robošváb III.
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 Zlato
22:20 Santa je pořád úchyl!