Viac ako šestina Slovákov nemá problém so zadĺžením. Dôvodom je nákup školských potrieb

29.09.2019 11:58 Noviny.sk Ekonomika

Viac ako šestina Slovákov nemá problém so zadĺžením. Dôvodom je nákup školských potrieb

BRATISLAVA / Necelé dve pätiny Slovákov úplne odmietajú vziať si pôžičku na akýkoľvek účel, no viac ako šestina opýtaných by bola ochotná zadlžiť sa v prípade školských potrieb a ďalších nákupov spojených so školskou dochádzkou. Vyplynulo to z prieskumu uskutočneného pre spoločnosť Kruk, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Na rebríčku rozumných dôvodov na zadlženie, ako ich vnímajú Slováci, je úver z dôvodu školskej výbavy ďaleko za pôžičkami v prípade poruchy v byte. Tento dôvod na zadlženie totiž uviedlo 58 % respondentov. Splátku za lízing vozidla uviedlo 47 % opýtaných, pôžičku na splátku spotrebiteľského úveru za nový TV prijímač alebo chladničku uviedlo 43 % respondentov.

"Možnosti vziať si pôžičku na nákup školských potrieb sú viac naklonení ľudia, ktorí už nejaký úver majú, so základným vzdelaním a s päť a viacčlennými rodinami. Medzi rozumnými dôvodmi na zadlženie stojí pôžička na obstaranie školských potrieb na podobnej úrovni ako úver na zaplatenie nájmu alebo elektriny či plynu," uvádza generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Príspevok na prváka 

Vláda pritom schválila príspevok pre rodičov na školské potreby. Pôjde ale len o jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa o 100 eur za mesiac, v ktorom dieťa prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy. Septembrový zvýšený prídavok na dieťa príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatí rodičom prvákov v polovici októbra. Vyplýva to z novely zákona o prídavku na dieťa, ktorá nadobúda účinnosť od 1. septembra tohto roka.

Predchádzajúci prieskum firmy Kruk ukázal tiež ukázal, že na školské pomôcky a ďalšie vybavenie spojené s nástupom školskej dochádzky si niekedy požičala peniaze viac ako osmina slovenských rodičov. "Väčšina domácností je teda schopná financovať tieto náklady v rámci svojich bežných prevádzkových výdavkov alebo majú vopred nasporené," dodáva Palendalová.

Pozrite si reportáž o zákonoch, ktoré prešli parlamentom. Týka sa to aj rodičovského príspevku 

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:20 Oceľová päsť
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
15:50 Bláznivá olympiáda
17:45 Áno, šéfe USA I.
18:40 Áno, šéfe USA I.
16:45 Rozum v hrsti
18:05 Titanic: Krv a oceľ
20:10 Klamári II.
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
17:00 Ovečka Shaun I.
17:05 Máša a medveď II.
16:25 Barva pleti
18:20 Arthur a souboj dvou světů
20:15 Parker