Viete, aký bude váš budúci dôchodok? Sporiteľov v druhom pilieri čakajú detailné prognózy

Viete, aký bude váš budúci dôchodok? Sporiteľov v druhom pilieri čakajú detailné prognózy

BRATISLAVA / Vláda odsúhlasila zmenu zákona, aby sme v rámci druhého piliera dostávali podrobnejšie výpisy, a to vrátane prognózy dôchodkov od sporiteľa. Presnú a kompletnú informáciu, ktorá by zahŕňala aj prvý pilier ale dostávať nebudeme.

Od roku 2021 budú raz ročne dostávať podrobný výpis dostávať sporitelia aj v druhom pilieri. Doteraz dostávajú výpis len sporitelia v tom treťom. "Dnešný výpis je predovšetkým veľmi nezrozumiteľný. Sporiteľ potrebuje odbornú pomoc na to, aby mu porozumel," povedala generálna riaditeľka sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia ministerstva práce Jana Kolesárová. 

Nové výpisy budú obohatené o prognózy. "Sporiteľ sa tak dozvie, aký dôchodok by pravdepodobne z druhého piliera mohol mať," dodala Kolesárová. Cieľom sociálnej poisťovne je vytvoriť komplexný dokument pre všetky tri dôchodkové piliere. Reálne by to ale malo byť asi o tri roky.

"Som rád, že k tomu dochádza, aj keď treba povedať, že už uplynulo asi 14 rokov od zavedenia druhého piliera. Mohli sme sa od zahraničia poučiť už vtedy, pretože napríklad vo Švédsku existuje niečo, čo sa volá oranžová obálka, ktorá práve prináša komplexnú informáciu o tom, aký dôchodok môže človek očakávať, keď sa dostane do dôchodkového veku," uviedol analytik INESS Radovan Ďurana. 

V súčasnosti pomáhajú budúcim dôchodcom s výpočtom dôchodku pracovníci sociálnej poisťovne. 

Len nedávno riešili poslanci zastropovanie dôchodkového veku. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:00 BUČKOVCI 3
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:30 Simpsonovci XXII.
17:00 Simpsonovci XXII.
17:25 Simpsonovci XXIII.
16:20 Hawaii 5.0 VIII.
17:10 Kosti
18:05 Súdna sieň
16:45 Okido II.
17:00 Rapotáčik 2
17:05 Rozprávanie o víle Amálke
16:40 Red Dog - psí legenda
18:25 Poslední odkaz
20:15 Hluboká voda