Jasno
31°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Slovenským automobilkám chýbajú ľudia, musia zamestnať cudzincov
Zdielať na
Ekonomika

Slovenským automobilkám chýbajú ľudia, musia zamestnať cudzincov

BRATISLAVA / Pracovný trh na Slovensku registruje nedostatok kvalifikovaných zamestnancov pre automobilový priemysel. S príchodom nového závodu môže byť tento nedostatok ešte výraznejší.

Automobilky preto siahajú po zamestnancoch zo zahraničia, prevažne z Česka, Maďarska a Bulharska. Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Ajobs.eu, ktorý sa zameriava na ponuky práce špeciálne pre automobilový priemysel.

Inžinieri i manažéri

Podľa prieskumu Ajobs je najväčší dopyt v automobilovom priemysle po inžinieroch kvality, manažéroch logistiky, operátoroch výroby, ale aj po kvalitných nákupcoch. Momentálne je takýchto ľudí na slovenskom pracovnom trhu nedostatok.

Po príchode nového automobilového závodu Jaguar Land Rover sa situácia môže ešte zhoršiť, uvádza prieskum.

Pre nedostatok kvalifikovaných slovenských zamestnancov začali automobilky a ich subdodávatelia siahať po zahraničných zamestnancoch. Ako uvádza Zuzana Kvočeková z portálu Ajobs, najväčší záujem o pracovné pozície majú Česi, Maďari a Bulhari, ktorí sa už teraz nachádzajú v databáze uchádzačov.

Deväť percent zamestnanosti

Zo štúdie Ekonomickej univerzity v Bratislave vyplýva, že trh s autami zamestnáva približne 200 tisíc ľudí, čo prezentuje pre slovenskú ekonomiku až 9 percent zamestnanosti. Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky predpokladá okolo tristo subdodávateľov v rámci automotive segmentu.

Slovensko je závislé od toho, ako sa bude dariť automobilkám, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie