Slovenská ekonomika rástla rýchlejšie ako priemer Únie

Slovenská ekonomika rástla rýchlejšie ako priemer Únie

BRATISLAVA / Sezónne upravený hrubý domáci produkt eurozóny vo štvrtom kvartáli vlaňajška v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom posilnil o 0,3 percenta. V rámci celej Európskej únie sa zväčšil o 0,4 percenta.

Hospodárstvo Slovenska sa vo štvrtom kvartáli vlaňajška vyvíjalo lepšie, než bol priemer za celú Európsku úniu.

Za október až december slovenská ekonomika totiž v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom posilnila o 0,6 percenta a medziročne sa zväčšila o 2,4 percenta.

"Rast slovenskej ekonomiky v závere roka príjemne prekvapil, možnosť lepších čísel však už naznačovali aj posledné mesačné štatistiky. Priemysel a stavebníctvo síce v súlade s očakávaniami naďalej prinášali rozporuplné a kolísavé správy, výrazne oživenie však zaznamenali maloobchodné tržby, mzdy aj zamestnanosť," tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ako dodáva, prebytok zahraničného obchodu sa navyše ďalej zvýrazňoval, keď na rozdiel od kolísavých čísel priemyslu, exporty sa predsa len začali zdvíhať, pričom silnejúci domáci dopyt prekvapivo nevytváral zvýšený tlak na dovozy.

Oslabený Cyprus

V rámci členských krajín únie ekonomika v októbri až decembri medzikvartálne najviac posilnila v Maďarsku. Nasledovali Nemecko a Španielsko a najvýraznejšie medzikvartálne oslabenie hospodárstva evidoval Cyprus. 

Najvýraznejší medziročný rast zaznamenali Maďarsko, Poľsko a Veľká Británia. Najvýraznejší medziročný pokles evidoval Cyprus.

Hospodárstvo Slovenska príjemne prekvapilo:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
17:30 Noviny
15:05 Poklady z blšáku IX.
15:30 Veľké upratovanie X.
16:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
17:00 Súdna sieň
15:05 Ruby z dúhy II.
15:30 Strážca vesmíru Roger
15:40 Máša a medveď II.
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě