Zatiahnuté
18°
Bratislava
Ela
24.5.2022
Zelená pre obchvat Bratislavy, stavať sa bude od roku 2016!
Zdielať na
Ekonomika

Zelená pre obchvat Bratislavy, stavať sa bude od roku 2016!

BRATISLAVA / Vláda v stredu dala zelenú novému diaľničnému obchvatu cez PPP projekty. Vypracovala štúdiu, podľa ktorej je to najvýhodnejší spôsob stavby. V opačnom prípade by doprava v Bratislave mohla skolabovať.

Bratislava a juh Slovenska potrebujú ďalší diaľničný obchvat. Inak doprava v tejto časti republiky by úplne skolabovala do roku 2020. Minister dopravy dokonca hovoril o dopravnom pekle.

"Smerom na východ Slovenska k nemu dochádza už dnes," uviedol minister dopravy Ján Počiatek.

Projekt len po tunel bude stáť 4 miliardy cez PPP. Postaví ho súkromný investor, ktorý vyhrá súťaž. Štát mu následne ďalších 30 rokov bude platiť 130 až 150 miliónov eur ročne. S tým nesúhlasí ale opozícia.

"Ministerstvo dopravy pri návrhu tohto projektu vôbec nebralo do úvahy ďalšie formy a modely financovania takéhoto projektu," ozrejmil poslanec Ján Hudacký.

Junckerov investičný balík

Premiér okamžite oponoval. "Nemáme k dispozícií finančné prostriedky v štátnom rozpočte tak, aby sme dokázali zvládnuť aj tento projekt a tiež ďalšie projekty, ktoré máme naplánované a chceme zrealizovať," vysvetlil Robert Fico.

Podľa ministerstva dopravy by sme z vlastných peňazí mohli stavať najskôr o sedem rokov. Stálo by to 1,3 miliardy eur. Dovtedy by ale nevydržala doprava a skolabovala by.

Postaviť sa má 59 kilometrov ciest. Možnosťou boli i finančné prostriedky z takzvaného Junckerovho investičného balíčka. Avšak tieto peniaze pôjdu na cezhraničné projekty.

Nový obchvat Bratislavy by sa podľa plánu mal začať stavať začiatkom roka 2016. Prvé autá by po ňom mohli prejsť o štyri roky neskôr.

V Bratislave sa musí postaviť obchvat, inak doprava skolabuje:

Súvisiace články

Najčítanejšie