Slovensku hrozí, že príde o zisky z tranzitu plynu

Slovensku hrozí, že príde o zisky z tranzitu plynu

BRATISLAVA / Slovensko možno príde o milióny eur! Rusko vyhlásilo, že pri transporte plynu už s Ukrajinou nepočíta. No ak odstrihnú Ukrajinu, odstrihnú aj nás a Slovensko už nebude štátom, cez ktorý preteká plyn do Únie. Nepomohla ani osobná návšteva Maroša Ševčoviča v úlohe eurokomisára pre energetiku v Moskve.

Problém je v tom, že šéf Gazpromu Marošovi Ševčovičovi oznámil, že Moskva chce v budúcnosti dodávať plyn do Únie len trasami, ktoré míňajú Ukrajinu.

Alexej Miller odkázal Bruselu a Európe, aby sa poponáhľali s potrubiami, ktoré by sa napojili na turecký prúd. Moskva podľa jeho slov už v budúcnosti nepočíta s tranzitom cez územie nášho východného suseda, pretože Ukrajinu nepovažuje za spoľahlivého partnera.

Plány Gazpromu sa týkajú aj nás. Nový plynovod by obišiel aj Slovensko a pološtátny Eustream by pripravil o veľké sústo. Na preprave totiž zarába stovky eur ročne, vďaka trase z východu na západ.

Brusel však s ukrajinskou trasou naďalej počíta. Európske banky poskytli Kyjevu pôžičku tristo miliónov eur na modernizáciu potrubí.

Hľadá sa riešenie

Slovenský diplomat Ševčovič ruský plán neodmietol, čo niektorí považujú za zlyhanie. Eurokomisár vyhlásil, že chcú nájsť ďalšie riešenie s Rusmi, tak aby sa Ukrajina úplne neobišla a zároveň boli spokojní aj Rusi.

My by sme odrezaním Kyjeva prišli o veľké zisky.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
06:35 Tashiho svet
06:50 Mach a Šebestová na cestách
07:00 Rybičky Flip a Flap
05:00 Dobrodružství v divočině: Ztraceni v Africe
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo