Týždeň po dohode tečie stále menej plynu

Týždeň po dohode tečie stále menej plynu

BRATISLAVA / S ruským plynom by sme počas zimy nemali mať problém. Pri podpise plynovej dohody minulý týždeň v piatok v Bruseli sa totiž tvárili spokojne nielen Rusi, ale aj Ukrajinci a delegácia Európskej únie. Ukrajina tento týždeň zaplatila Moskve dokonca už aj prvú splátku dlžnej sumy.

"Ukrajina spolu s európskou úniou zabezpečí neprerušený tranzit plynu. Máme na to všetky technické prostriedky a politickú vôľu," uviedol ukrajinský premiér Arzenij Jaceňuk.

VIAC SA DOZVIETE TU: Rusko našlo reč s Ukrajinou, na svete je plynová dohoda

3,1 miliardy do konca roka

Ukrajina medzitým zaplatila Rusom skoro miliardu a pol dolárov z dlžnej sumy. Príjem platby potvrdil aj Gazprom. Z dohody ďalej vyplýva, že Kyjev Moskve do konca roka uhradí 3,1 miliardy. "Máme o jednu krízu menej. Myslím si ale, že otázka plynu tu ostane s nami naďalej," uviedol analytik Hauck & Aufhaeuser Banky Fidel Helmer. 

Týždeň po podpise dohody zostáva aspoň na Slovensku všetko po starom. Pritom Ukrajinci zaplatili a s prepravou problém nemajú a Rusi vyhlásili, že na jeseň a zimu sme v bezpečí. "Dostávame stále menej plynu o päťdesiat percent. Ale stále uisťujeme, že všetko je v poriadku," uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Menej plynu

Sme pripravení, zásobníky plné, reverzný tok nachystaný a nie je ani priveľmi zima. O 50 percent plynu menej je však na hony vzdialené ubezpečeniam politikov o energetickej bezpečnosti. "To je náš príspevok ku stabilizácii situácie na Ukrajine. Jesenné a zimné obdobie je v bezpečí, rovnako ako aj dodávky pre európskych spotrebiteľov," uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak. 

Ruská ekonomika je závislá od predaja surovín. Najmä v čase, keď jej klesá ekonomická výkonnosť.  "Politické riešenia nie sú vždy v súlade s ekonomickými. Často ich prevyšujú," tvrdí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:30 Profesionáli III.
20:25 Thor
22:55 Nečakaný útok
20:10 Dr. Harrow
21:10 Dr. House IV.
22:10 C.S.I.: Kriminálka Miami IV.
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
20:35 Bob a Bobek králiky z klobúka
18:35 Snové léto
20:15 Dopis na rozloučenou
21:55 Rodiče na tahu