Ukrajina poslala Rusku prvú splátku za plyn

Ukrajina poslala Rusku prvú splátku za plyn

KYJEV / Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz v utorok informovala, že zaplatila ruskej spoločnosti Gazprom prvú splátku z dlžnej sumy za dodávky plynu. Splátka je v hodnote 1,45 miliardy dolárov (vyše 1,1 miliardy eur).

Rusko, Ukrajina a EÚ minulý týždeň dosiahli dohodu, ktorá by mala znamenať obnovenie dodávok ruského plynu na Ukrajinu počas zimných mesiacov.

Rusko zastavilo dodávky plynu pre Ukrajinu v júni. Z dohody vyplýva, že Ukrajina zaplatí Rusku 3,1 miliardy dolárov (takmer 2,5 miliardy eur) za plyn v dvoch splátkach do konca tohto roka. Celkovo dlh Ukrajiny za plyn dosahuje 4,6 miliardy dolárov (3,67 miliardy eur).

Spor smeruje do Štokholmu

V piatok šéf spoločnosti Gazprom Alexei Miller vyhlásil, že dodávky plynu obnoví v momente, keď Ukrajina zaplatí prvú splátku dlhu a zároveň dopredu uhradí sumu za novembrové dodávky plynu.

Naftogaz v utorkovom stanovisku o platbe za novembrové dodávky plynu nehovoril. Naftogaz upozornil, že dosiahnutá dohoda je dočasná. Ukrajina bude plynový spor riešiť na arbitrážnom súde v Štokholme.

Spoločnosť Gazprom v stredu uviedla, že prijala platbu od firmy Naftogaz. Je to prvý krok k obnoveniu dodávok ruského plynu na Ukrajinu.

Podľa očakávaní by Rusko mohlo obnoviť dodávky plynu na Ukrajinu do konca týždňa. Rusko pokrývalo v minulosti polovicu dopytu Ukrajiny po plyne. Okrem toho približne polovica dodávok ruského plynu pre Európsku úniu prechádza práve územím Ukrajiny.

Pozrite si reportáž o plynovej dohode:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
14:00 Twilight sága: Nov
08:45 Nová záhrada
09:45 Nové bývanie
10:50 Dom snov do 100 dní
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
13:50 Vražedné Miami
09:30 Rozprávanie o víle Amálke
09:40 Chrumka a Čipsík I.
09:50 Knihy od Stonožky
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem
12:55 Ledová sezóna