Jasno
24°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2022
Rusko našlo reč s Ukrajinou, na svete je plynová dohoda
Zdielať na
Ekonomika

Rusko našlo reč s Ukrajinou, na svete je plynová dohoda

BRUSEL / Dva dni sa dohadovali o cenách a dodávkach plynu medzi Ruskom a Ukrajinou, kým našli kompromis. Novo zrodenú dohodu víta aj Slovensko. Už od 10. septembra nám totiž priteká menej ruského plynu.

O cenách plynu a dodávkach sa Rusko s Ukrajinou dohadovalo niekoľko mesiacov. Zakončili to dvojdňové rokovania v Bruseli.

Z dohody vyplýva, že Kyjev zaplatí Moskve skoro 1,5 miliardy dolárov (takmer 1,2 miliardy eur) zo svojho dlhu. Urobí tak v priebehu nasledujúcich dní.

"So silnou podporou Európskej komisie dosiahli Ukrajina a Rusko dohodu ohľadom cien a dodávok plynu," uviedol José Manuel Barroso, šéf Európskej komisie.

Dva dni dohadov

Rokovania trvali dva dni, pretože Rusko chcelo záruky, že únia pomôže Ukrajincom s platbami. Na druhej strane, Kyjev požadoval vyhovujúcu cenu.

"Proces to nebol rozhodne jednoduchý. Dosiahli sme však v mnohých veciach kompromisné riešenie ohľadom dlhu a ceny plynu," priznal ruský minister energetiky Alexander Novak.

Rusko sa zaviazalo, že Ukrajine zníži cenu plynu o sto dolárov (necelých osemdesiat eur) za tisíc kubíkov. Stanovilo si však podmienku platby vopred. Kyjev sa zase zaviazal, že vyrovná dlh 1,65 miliardy do konca roka.

"Dohoda zabezpečí energetickú bezpečnosť pre Ukrajinu, ale zároveň aj dodávky plynu do Európskej únie," uviedol ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan.

Súvisiace články

Najčítanejšie