Skoro jasno
24°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Ukrajina chce nižšie ceny
Zdielať na

Ukrajina chce nižšie ceny

BRUSEL / Rusko, Ukrajina a Európska únia obnovia v pondelok rokovania o cene za plyn. Trojstranné rokovania sa uskutočnia večer v Bruseli. Kameňom úrazu je naďalej cena, ktorú by mali Ukrajinci za plyn platiť. Ruský Gazprom od prvého apríla zvýšil Ukrajincom výšku platieb, ktorá je najvyššia v únii a Kyjev to odmieta.

Ukrajina aktuálne platí 485 dolárov za tisíc metrov kubický plynu. Ak sa obe strany nedohodnú, opäť môžu byť ohrozené dodávky ruského plynu do celej Európy, teda aj na Slovensko. Koncom uplynulého týždňa ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že dohoda je blízko.

Moskva podľa hovorcu ruského ministerstva energetiky očakáva, že ukrajinská strana "do utorka, 10. júna, vyrieši všetky otázky spojené s nahromadeným dlhom."

Kompromis

Po predchádzajúcej schôdzke európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger uviedol, že sa strany dohodli na kompromise. Plán údajne zahŕňa spôsob vyrovnania ukrajinského dlhu za doterajšie dodávky ruského plynu aj návrh budúcich cien. 

Európska komisia podľa ruskej agentúry ITAR-TASS dáva prednosť kompromisu pred súdnym sporom medzi Ukrajinou a Ruskom. "Súd môže trvať dlho a my si nemôžeme dovoliť ohroziť bezpečnosť energetických dodávok do Európy počas trvania súdneho procesu," uviedol zdroj z komisie.

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz tvrdí, že k 1. aprílu bol dlh za minulý rok a za prvé tri mesiace tohto roku viac ak dve miliardy dolárov. Ruský energetický fgigant Gazprom hovorí o vyššej čiastke. Kyjev oznámil, že v uplynulom týždni poslal Moskve ako splátku 786 miliónov dolárov.

Zvýšenie ceny

Kyjev chce dosiahnuť to, aby opäť za tisíc kubických metrov platil 268,5 dolárov. Rovnako ako v prvom tohtoročnom kvartáli. Ruský Gazprom od apríla, po zvrhnutí prezidenta Viktora Janukovyča, zvýšil cenu na 485,5 dolárov za tisíc kubíkov.

V Kyjeve by sa medzitým mohla opäť stretnúť kontaktná skupina s účasťou ruského veľvyslanca, ktorá má podľa prezidenta Petra Porošenka pomáhať s urovnaním konfliktu na východe Ukrajiny. Tam už dva mesiace trvá proruské povstanie. Boje pokračovali aj po sobotnej Porošenkovej inaugurácii v Kyjeve.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy