Rusko-únijné sankcie komplikujú život. Na hraniciach otáčajú kamióny

Rusko-únijné sankcie komplikujú život. Na hraniciach otáčajú kamióny

BRATISLAVA / Pre sankcie, ktoré na seba vzájomne uvalilo Rusko a Európska únia, už začínajú mať problémy aj dopravcovia. Kamióny smerujúce do Ruska podrobujú prísnym kontrolám na hraniciach a existuje už niekoľko prípadov, keď sa nákladiaky museli otočiť a vrátiť. S tovarom ich do krajiny nevpustili.

Mnohí kamionisti sú v neistote, či sa so svojím tovarom dostanú na miesto určenia. Z Ruska totiž prichádzajú neustále nové správy o tom, že nákladiaky otáčajú na hraniciach.

Firma zredukovala výrobu

Problém zažila aj česká firma, ktorá do Ruska vyváža syry. Ruská strana totiž udelila embargo členským štátom Únie na mnohé potraviny, vrátane mliekarenských výrobkov. "Naše kamióny, ktoré viezli Nivu na ruský trh sa museli vrátiť naspäť do Českého Krumlova, do výrobného závodu," uviedla hovorkyňa spoločnosti Madeta Marta Faktorová.

Firma mesačne produkuje 60 ton syra určeného na ruský trh. Za mesiac jej to urobí stratu 240 tisíc eur. A tak sa Rusko - Únijné sankcie začínajú dotýkať už aj bežných ľudí. "Museli sme tento týždeň znížiť počet výrobných dňov o jeden," dodala hovorkyňa.

Rusi zhodou okolností navyše prestali uznávať takzvané TIR karnety, na základe ktorých mohli kamióny prejsť niekoľko krajín priamo do svojho cieľa. "Na TIR karnety do ruskej federácie púšťajú len cez Bielorusko, alebo z opačnej strany cez Kazachstan, nedá sa dostať na TIR karnet do Ruska cez Ukrajinu," uviedol Pavol Reich z ČESMAD Slovensko.

Dôslednejšie kontroly

"Kontroly na hraniciach sú dôslednejšie, čo vezieme, či máme všetky dokumenty od toho v poriadku. Je tam trošku väčšie zdržanie, kontroly sú prísnejšie ako boli doteraz," tvrdí kamiónový prepravca Ľubomír Honíšek.

Vyzerá to tak, že potravinové embargo sa tak skoro neskončí. Podľa slov Medvedeva by toto opatrenie malo trvať minimálne najbližších dvanásť mesiacov. Ak sa teda obe strany medzitým na niečom nedohodnú.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:55 Súdna sieň
17:25 Noviny
17:50 Bez servítky
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:30 Kosti IV.
18:30 Kosti IV.
17:00 Záchranári
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:00 Rybičky Flip a Flap
17:05 Rapotáčik 3
17:15 Malí fidlikanti
16:35 Henry ze zkumavky
18:20 Pozdravy ze spermabanky
20:15 Já nebo nikdo