Skoro jasno
18°
Bratislava
Ela
24.5.2025
Transakčná daň sa netýka len podnikateľov ako tvrdí vláda. Zasahuje aj bežných ľudí
Zdielať na

Transakčná daň sa netýka len podnikateľov ako tvrdí vláda. Zasahuje aj bežných ľudí

SLOVENSKO / Nová transakčná daň – možno znie ako záležitosť bánk, finančných inštitúcií a podnikateľov, no v skutočnosti zasahuje každého z nás. Poplatky v bankách, hypotéky, aj bežné platby – to všetko sa môže predražiť.

Tvrdia to nielen opoziční politici, ekonómovia, podnikatelia, ale aj bežní ľudia. Na tlačovej besede ministra financií však Robert Fico niekoľkokrát opätovne zopakoval, že transakčná daň sa bežných ľudí vôbec nedotýka a že problém s ňou nemajú ani menší podnikatelia. "Aký má problém dôchodca, ktorý netuší, o čom je transakčné daň s transakčného daňou? Aký problém má radový občan Slovenskej republiky, ktorý absolútne neprichádza do kontaktu s transakčnou daňou? Aký problém má živnostník, ak mu banky často ponúkajú náhradu a kompenzáciu tejto transakčnej dane?" povedal premiér Robert Fico na tlačovej besede.

Ľudí to zasiahne v podobe zdvihnutia cien produktov 

"Má má problém vo vyšších cenách. To je práve ten problém, že tak ako nemôžeme hovoriť o tom, že daň zo zisku priamo zaťažuje bežného spotrebiteľa. No priamo určite nie. Ale na druhej strane, pokiaľ tá firma chce dosiahnuť nejaký zisk, a čím vyššia bude daň, tak tým vyššie budú musieť dosiahnuť aj ceny svojich produktov a tým pádom ich zase znáša spotrebiteľ," vysvetlil Martin Hudcovský, analytik ekonomického ústavu SAV a EUBA. 

Podľa ekonómov má transakčné daň najmä v časoch ochladenia ekonomiky viacero nástrah. Ide najmä o taxu, ktorú aj ten najmenší obchodník odvádza vždy a je jedno, či je v zisku alebo v strate. "Preto je tá daň pomerne raritné a mimoriadne škodlivá. Jedna z najškodlivejších daní, ktorá mohla byť uvalená," poznamenal Stanislav Pánis, ekonóm J&T banky.

Ľudia cítia vplyv už aj v peňaženkách 

Ľudia v regiónoch majú pre vládu jednoznačný odkaz. Vplyv transakčnej dane už cítime vo vlastných peňaženkách. "Sama robím v oblasti, kde mám živnosť a vždy sa to premietne do konečného spotrebiteľa. Takže 100 percentne to pocítia aj obyčajní ľudia," povedala jedna z opýtaných. 

Ivan Sýkora podniká v oblasti počítačovej techniky 35 rokov. Dopad transakčnej dane cíti aj on. "Pre nás nie je šanca zvyšovať ceny len tak a teda generovať väčší zisk. My sa snažíme udržať čo najnižšie náklady," uviedol Ivan Sýkora, majiteľ ISSO Prievidza. 

Transakčné daň skomplikovala najmä predaj cez internet. Tá má podľa jeho slov zisk od jedného do dvoch percent. "Myslím, že transakčné daň je proste úplne nezmysel," dodal Sýkora. 

V čase uťahovania opaskov na strane firiem a ľudí a nutnosti ďalšej konsolidácie zaujala naopak odmena pre pracovníkov verejného sektora za tento mesiac vo výške 800 eur na hlavu. "Pripomínam, že vo verejnom sektore rastú platy už niekoľko rokov. Rýchlejšie ako v súkromnom sektore," dodal Pánis. "Sa to dosť bije s tým, že nemáme zdroje, ale zároveň ideme rozdávať a toto sa vlastne nesie celou konsolidáciou," doplnil Hudcovský. "Nemáme peniaze, ale tieto peniaze sú v rozpočte na aj na rozpočtované. Je to obrovská suma 273 miliónov eur," uviedol minister financií Ladislav Kamenický. 

Táto obrovská suma je viac ako polovica odhadovaného výberu na transakčnej dani za tento rok, teda 500 miliónov eur ako samotný výber zatiaľ od začiatku apríla pre lepší odhad nevieme. "Po troch mesiacoch budeme mať prvé čísla," dodal Kamenický. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy