Jasno
11°
Bratislava
Viktória
10.5.2025
Majáky na cestách. Ako a kedy správne zareagovať?
Zdielať na

Majáky na cestách. Ako a kedy správne zareagovať?

Blikajúce majáky a húkajúce sirény sú na našich cestách bežným javom. Nie všetci vodiči však vedia, ako majú správne reagovať. A nie všetci vedia, kto, kedy a ako môže tieto zariadenia používať. Trochu svetla do týchto svetiel a zvukov snáď vniesol hosť NOVÍN o 12-tej, s ktorým sa porozprával Janko Mečiar.

Majáky nemôže mať každý...

"V prvom rade si treba definovať majáky," upozorňuje dopravný konzultant Maroš Palesch. "Máme červené majáky, ktoré majú len vozidlá policajného zboru, takisto červenomodré. Modré určuje zákon, majú ich vozidlá s právom prednostnej jazdy, napríklad hasičské, sanitky, vozidlá ozbrojených síl, tajnej služby.

Červené ešte môžu mať vozidlá na ochranu ústavných činiteľov. A u oranžových sú polemiky, ale zvyčajne ide o vozidlá sprevádzajúce napríklad nadrozmerné náklady, smetiari..."

Ako reagovať? Ani autá s majákmi si nemôžu dovoliť všetko

Dôležité však je, ako zareagovať v prípade, že počas jazdy autom začujete maják. Podľa Palescha takéto vozidlá musia mať povolenie na to mať maják na aute, v druhom rade je potrebné svetlo najmä počas nízkeho slnka doplniť aj zvukovou signalizáciou. V tom prípade radšej spomaľte, niekedy sa totiž stáva, že neviete z ktorého smeru zvuk prichádza.

Aj keď niektoré krajiny majú zo zákona dané "upratanie" vozidiel do tzv. stromu, u nás je prvoradé pratať sa zo stredu vozovky, stiahnuť sa na stranu a poprípade vyhodiť smerovku. Aké ďalšie pravidlá obnáša situácia, kedy sa k vám blíži auto s majákmi a zvukovou signalizáciou, na čo si treba dať pozor a čo si tieto vozidlá sami nemôžu dovoliť, o tom ďalej rozpráva Maroš Palesch v štúdiu dvanástok. Pozrite si VIDEO!

TV JOJ

Súvisiace články