Štvorročný chlapec prišiel o život na kúpalisku. Príčinou má byť suché utopenie

Štvorročný chlapec prišiel o život na kúpalisku. Príčinou má byť suché utopenie

BRATISLAVA / Bezstarostná hra v bazéne sa skončila tragicky. Štvorročný chlapec na kúpalisku prišiel o život. Príčinou smrti bolo zrejme suché utopenie. Ide o stav, keď sa po vzniknutí vody do ústnej dutiny kŕčovito stiahne hrdlo a nasleduje zástava dýchania.

Prípad sa stal ešte v roku 2016. Na kúpalisku na juhu Slovenska, klasická hra detí a rodičov – hádzanie do vody za výdatného výskania, netrvala dlho. Chlapec sa viackrát ponoril pod vodu, po istom čase mal povedať otcovi, že sa necíti dobre. Potom ako ho vytiahli z bazéna, okamžite začali s jeho oživovaním. Záchranári bojovali o chlapcov život dve hodiny, neúspešne. Na operačnom stredisku len za jún, júl a august minulého roku evidujú 64 výjazdov k topiacim sa. 19 z nich už nedokázali pomôcť. "Za jún tohto roku sme boli vyslaní k 24 prípadom topenia, štyrikrát išlo o exitus," uviedla Alena Krčová, hovorkyňa OS ZZS SR. 

​Záchranári pritom nerozlišujú druhy utopenia na mokré, suché, či sekundárne, skôr sa zmeriavajú na tri situácie. Prvou je ak sa niekto topí, vytiahnú ho z vody, je pri vedomí a kašle. "Pokiaľ je človek pri vedomí a kašle po krátkodobom ponorení pod hladinu, tak netreba robiť nič, len či neprestane kašľať a či nestráca vedomie," vysvetlil Viliam Dobiáš, lekár, záchranár. 

Druhou možnosťou je ak je človek v bezvedomí, nereaguje na oslovenie, ale dýcha. "V takom prípade treba otočiť do stabilizovanej polohy na bok, aby sa nezadusil žalúdočným obsahom, ktorý by mohol zatiecť do dýchacích ciest," pokračoval Viliam Dobiáš.

Poslednou, treťou možnosťou je, ak je človek v bezvedomí a nedýcha, čo znamená, že má zastavený krvný obeh. "Tam treba začať oživovanie, to znamená 30 stlačení hrudníka s dvomi vdychmi," dodal lekár, záchranár. Pri deťoch je interval stlačení a vdýchnutí iný, v zásade ale platí to, že deti resuscitujeme tak ako dospelých. "U detí najprv päťkrát vdýchneme a potom striedame 15 stlačení hrudníka a 2 vdychy. Ale opakujem, toto platí pre ľudí, ktorí majú motiváciu a hlavne majú absolvovaný praktický nácvik v rámci kurzu prvej pomoci. Pre všetkých ostatných, alebo pre tých, ktorí si nevedia spomenúť, deti oživujeme tak ako dospelých," upozornil Viliam Dobiáš.

Záchranári pátrajú po mužovi, ktorý mal opitý plávať v Seneckých jazerách. Na brehu nechal len tenisky a doklady:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:30 Rozum v hrsti
23:50 FBI
00:45 Myšlienky vraha III.
22:50 Votrelec: Covenant
01:25 Teória spokojnosti I.
02:05 NA CHALUPE
22:55 Dokázaná nevina
23:45 Plastický chirurg z Beverly Hills II.
00:35 POLICAJTI V AKCII
23:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Kúzlovanie
22:10 S tváří anděla
23:55 Neklidná mysl
01:40 REC