VIDEO: Kosatka sa učí imitovať ľudskú reč

VIDEO: Kosatka sa učí imitovať ľudskú reč

Archívne video
embed kód
PARÍŽ / Vedci vôbec prvýkrát zdokumentovali, že sa kosatky vedia naučiť základy ľudskej reči. Kosatka Wikie, ktorú vedci študovali, dokáže zopakovať anglické slová hello, bye (ahoj) alebo one (raz) a two (dva). Výskumníci dúfajú, že schopnosť Wikie imitovať slová, poskytne nový pohľad na to, ako tieto zvieratá napodobňujú zvuky, ktoré počujú vo voľnej prírode.

Hlavnou hviezdou výskumu sa stala kosatka žijúca v Marineland Aquarium na juhu Francúzska. Okrem pozdravu, rozlúčenia a čísiel dokázala Wikie vysloviť aj meno Amy, uviedlo BBC.

"Kosatky používajú nozdry k vydávaniu zvuku, skoro ako keby hovorili cez nos, takže sme neočakávali, že to budú perfektné zvuky,“ uviedol Jose Abramson, vedec zo španielskej Complutense University, ktorý výskum viedol. "Boli sme ale prekvapení, ako veľmi sa nakoniec zvuky podobali ľudskému hlasu,“ dodal.

Abramsonov výskumný tím chcel pochopiť, ako nakoľko dokážu veľryby napodobovať tóny a dopátrať sa tak k tomu, akým spôsobom tieto morské cicavce komunikujú vo svojom prirodzenom prostredí. Okrem ľudských zvukov tak Wikie púšťali aj zvuky iných kosatiek, aby zistili, či je schopná ich dorozumievanie napodobniť. Kosatky totiž žijú v skupinách a používajú svoj vlastný zvukový dialekt.

Wikie sa učila novým zvukom jednoduchým spôsobom. Potom, čo jej výskumníci pustili ľudské zvuky, požiadal kosatku jej tréner, aby ich zopakovala. Aby vedci zistili, ako veľmi sa pôvodné zvuky a Wikiina verzia zhodujú, hodnotilo ich niekoľko vedcov. Následne záznamy posudzovali pomocou počítačových algoritmov, písal server Independent.

Zdroj: noviny.sk, BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:25 DIVOKÉ KONE
07:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Panelák
06:00 NAŠI II.
06:30 ZÁCHRANÁRI
07:30 Odsúdené
06:10 Albert spoznáva svet
06:25 Albert spoznáva svet
06:40 Zubor Pompík
06:00 Zůstaň nablízku
07:40 Útěk z polygamie
09:15 Mé potrhlé já