Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Reportérka Kleknerová v bojovej zóne so zbraňou v ruke
Zdielať na

Reportérka Kleknerová v bojovej zóne so zbraňou v ruke

KYJEV/HUMENNÉ / Sýria, Irak, Afganistan a Ukrajina. Nezriedka tam zomierajú aj novinári. Ich zbraňami sú pritom len kamery a fotoaparáty. Reportérka TV JOJ Katarína Kleknerová ako jediná novinárka zo Slovenska absolvovala na Ukrajine tréning pre novinárov vo vysokorizikových zónach.

Jedna z úloh bola nájsť si úkryt pred snajperom. "Novinári tu zomierajú. To je realita, s ktorou sme sa na Ukrajine doteraz nestretávali," hovorí medzinárodne certifikovaná trénerka novinárov Juka Havrilová.

Šokujúce je, že v nebezpečných zónach pracuje po celom svete až 80 percent žien, a iba 20 percent mužov. "Keď vstúpite do červenej zóny, vy viete, čo tam budeme robiť- z akého miesta a čo budeme snímať. Musíte tam vletieť- cvak, cvak a rýchlo utekať preč. Nesmiete tam stráviť viac ako dve minúty," vysvetľuje trénerka.

"Vieme, ako veľa novinárov zahynulo na Majdane a ďalší aj teraz v Donbase," hovorí predseda oblastného združenia novinárov Vasiľ Bedzyr.

Niektoré miesta neprístupné

Čím väčšie nebezpečenstvo, tým menšia kamera. Ak sa chcete dostať z bojovej zóny živí, toto by mal byť pre vás zákon. Stand upy sú na niektorých miestach zakázané.

"Reportér tam má chodiť s portom, ruky vo vreckách,ako keby hovoril do telefónu. Nerobia sa žiadne krásne stand upy- ó, za mnou vidíte ako jazdia tanky- nijaké stand upy," hovorí trénerka novinárov.

Drahé mäsko

Na Ukrajine pribúda stále viac situácií, v ktorých sa novinári ocitajú ako rukojemníci. "Keď sa budete v kritických zónach ukazovať s veľkým logom na tričku napríklad Reuters- povedia si, dobrý novinár- dobre sa bude predávať, drahé mäsko," uviedla Juka Havrilová.

Na tomto špeciálnom výcviku na nás strieľali skutoční ukrajinskí vojaci. Mali sme 30 sekúnd na to, aby sme sa v úplne cudzom prostredí pred nimi ukryli.
"Vidíme, že ani zďaleka nie sú všetci pripravení, pretože  zatiaľ guľka trafila každého z nich," dodáva Bedzyr.

Môže vás to stáť život

Takýto výcvik naši novinári údajne nemajú možnosť na Slovensku absolvovať. "Ozbrojené sily neorganizujú, ani sme neorganizovali kurzy tohto typu," uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Ukrajinská trénerka Juka tiež zdôraznila, že v nebezpečnej zóne nesmú nosiť novinári vojenské oblečenie, žiaden výstredný odev, ani rozpustené vlasy. "Nemajte nič zavesené na krku- lebo vás to môže stáť život. Nenoste ani žiadne šperky. Lesknú sa, pre snajpera budete darčekom, dezertom," tvrdí Juka.

Reportérka Katarína Kleknerová priznáva,  že Ukrajinu miluje aj napriek bojovým nepokojom, chudobe a strachu. Viac sa dočítate tu: Reportérka Katarína Kleknerová:Bojová Ukrajina je moja práca a poslanie.