Zatiahnuté
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Únia a Kuba podpísali v Havane dohodu o normalizácii vzťahov
Zdielať na

Únia a Kuba podpísali v Havane dohodu o normalizácii vzťahov

HAVANA / Európska únia a Kuba podpísali dohodu o normalizácii vzájomných vzťahov. Únii sa tak otvára cesta k nadviazaniu plnej ekonomickej spolupráce s týmto karibským ostrovom.

Za kubánsku stranu sa podpisu dohody počas slávnostnej ceremónie v Havane zúčastnil kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodgríguez, Európsku úniu zastupovala vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini.

Dvojročné rokovania

Podpis dohody nasledoval po dvoch rokoch rokovaní medzi Kubou a Úniou. Dohoda stanovuje vzájomné vzťahy v oblasti politiky, obchodu a pomoci, a zahŕňa tiež citlivú otázku ľudských práv, poznamenala agentúra AFP. Nová bilaterálna dohoda má nahradiť jednostrannú politiku, ktorú Únia zaviedla pred 20 rokmi.

Dohoda s Úniou je pre Kubu ďalším úspechom na medzinárodnej scéne po zmiernení napätia so Spojenými štátmi a po opätovnom prerokovaní kubánskeho dlhu s veriteľmi z takzvaného Parížskeho klubu v decembri.

Odstrihnutá Kuba

Od roku 1996 uplatňovala Únia voči Kube politiku takzvaného spoločného postoja vylučujúcu akékoľvek vzťahy s Havanou, kým krajina neuskutoční reformy v oblastiach ako je rozšírenie politickej účasti a sloboda vyjadrovania.

Na dno sa vzťahy medzi Európskou úniou a Kubou dostali v roku 2003, kedy Kuba pri zásahu proti disentu uväznila 75 kritikov vlády. Únia v tom čase obmedzila návštevy ostrova na vysokej úrovni, oslabila spoluprácu v oblasti kultúry a začala pozývať na návštevu európskych ambasád na Kube disidentov. Únia sa rozhodla obnoviť rokovania o vzájomných vzťahoch s Kubou v roku 2014.

Dvojdňová návšteva Federicy Mogherini na Kube sa uskutočnila krátko pred návštevou amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý má byť na Kube v dňoch 21. a 22. marca.

Kuba a USA prednedávnom tiež obnovili vzťahy, pozrite si archívnu reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy