Kubánskym disidentkám znemožnili stretnutie s pápežom

21.09.2015 06:46 Noviny.sk Zahraničie

Kubánskym disidentkám znemožnili stretnutie s pápežom

HAVANA / Kubánska polícia zadržala v nedeľu dve popredné disidentky, ktoré boli počas prebiehajúcej návštevy pápeža Františka pozvané na večerné modlitby do havanskej katedrály. Informovala o tom agentúra Reuters.

Miriam Leiv a Martha Beatriz Roquo uviedli, že agenti ich zastavili ešte predtým, ako mohli vstúpiť do katedrály. Zúčastniť sa na podujatiach s pápežom im bezpečnostné zložky zabránili aj v sobotu. Obe tvrdia, že na ne dostali pozvánky od diplomatických zástupcov Vatikánu v Havane.

"Úrady mi povedali, že nemám dovolené zúčastniť sa akejkoľvek akcie týkajúcej sa pápeža Františka," povedala Leivová.

Päťdesiat disidentov

Podľa disidentskej Kubánskej komisie pre ľudské práva a národné zmierenie postupovala polícia rovnakým spôsobom voči najmenej 50 disidentom.

Väčšina z nich bola prepustená po niekoľkých hodinách, ale Vlastenecký zväz Kuby (UNPACU), najväčšia disidentská skupina v krajine, tvrdí, že štyria jeho aktivisti boli vo väzení aj v nedeľu večer. Pokúsili sa totiž pápežovi doručiť list, pričom jeden z nich sa dostal dosť blízko na to, aby mohol osloviť Františka v jeho papamobile, uviedol líder UNPACU José Daniel Ferrer.

S pozvánkami

Miriam Leiv a Martha Beatriz Roquo boli zrejme jedinými, ktorí dostali pozvánky k účasti na večerných modlitbách v katedrále. Hovorca Vatikánu uviedol, že niekoľko Kubáncov bolo pozvaných telefonicky v nedeľu, ale nevedel potvrdiť ich mená.

Martha Beatriz Roquo bola jedinou ženou medzi 75 disidentmi uväznenými počas tzv. Čiernej jari v roku 2003. Po intervencii cirkvi ich prepustili v rokoch 2010 a 2011.

Dámy v bielom

Miriam Leiv bola členkou disidentskej skupiny Dámy v bielom a píše kritické články o kubánskej vláde.

Kubánska vláda považuje disidentov za provokatérov, ktorých v rámci snahy destabilizovať havanskú vládu financujú protikomunistické skupiny v USA.
V auguste kubánska polícia zadržala za politické aktivity 769 disidentov, čo bol najvyšší počet za jeden mesiac v tomto roku.

Pápež František prišiel na Kubu, pozrite si video:

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
14:00 Twilight sága: Nov
08:45 Nová záhrada
09:45 Nové bývanie
10:50 Dom snov do 100 dní
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
13:50 Vražedné Miami
09:30 Rozprávanie o víle Amálke
09:40 Chrumka a Čipsík I.
09:50 Knihy od Stonožky
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem
12:55 Ledová sezóna