Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Vincent
21.1.2022
Pred návštevou pápeža na Kube pozatýkali disidentov
Zdielať na
Zahraničie

Pred návštevou pápeža na Kube pozatýkali disidentov

HAVANA / Polícia na Kube zadržala v nedeľu približne 50 ľudí, keď disidentská skupina Dámy v bielom uskutočnila v Havane protestný pochod. Stalo sa tak necelý týždeň predtým, ako túto komunistickú krajinu navštívi pápež František.

K zatknutiam dochádza pravidelne po nedeľňajších pochodoch Dám v bielom. Disidentská skupina kritizuje rímskokatolícku cirkev a kubánskeho kardinála Jaimého Ortegu, že v jej záujme neintervenovali u kubánskej vlády.

Zastavenie násilia

Šéfka Dám v bielom Berta Soler agentúre Reuters povedala, že keď bude pápež v dňoch 19.-22. septembra na Kube, majú ženy z tejto organizácie v pláne zúčastniť sa na omšiach, ktoré bude František celebrovať v Havane a Holguíne. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi navštívi aj hlavné mesto Santiago de Cuba.

"Chcela by som hovoriť s pápežom o tom, že je potrebné, aby polícia zastavila násilie voči tým, ktorí využívajú svoje právo na verejnú demonštráciu," dodala Soler.

Disidenti ako provokatéri

Kubánska vláda považuje disidentov za provokatérov, ktorých v rámci snahy destabilizovať havanskú vládu financujú protikomunistické skupiny v Spojených štátoch.

Na pravidelnom nedeľňajšom proteste po omši v havanskom katolíckom Kostole svätej Rity sa približne 40 žien a desať ich mužských stúpencov odchýlilo zo schválenej trasy do vedľajšej ulice, kde ich napadlo 200 stúpencov vlády a policajtov. Tí ženy násilím ťahali a tlačili do autobusov a keď si na protest sadli na zem, odniesli ich tam, opisuje Reuters.

Sto ľudí

K podobným incidentom dochádzalo aj počas uplynulých mesiacov, pričom zadržaných vždy o pár hodín pustili. Podľa disidentov zadrží polícia každú nedeľu na Kube okolo sto ľudí.

V auguste kubánska polícia zadržala za politickú aktivitu dovedna 769 rozličných disidentov, čo bol najvyšší počet za mesiac v tomto roku. Uviedla to disidentská Komisia pre ľudské práva a národné uzmierenie (CCDHRN).

Prepustený po hodine

Medzi zadržanými túto nedeľu bol José Daniel Ferrer, ktorý stojí na čele najväčšej disidentskej organizácie na Kube, Vlasteneckého zväzu Kuby (UNPACU). Polícia ho prepustia približne hodinu po zadržaní.

"Cirkev by to malo znepokojovať rovnako ako čokoľvek, čo sa týka ľudských práv," povedal Ferrer, keď ho polícia odvádzala v putách na stanicu. Po prepustení ho vysadili na autobusovej stanici.

Prednedávnom obnovili Spojené štáty a Kuba svoje vzťahy, pozrite si reportáž:

Najčítanejšie