Nemecko očakáva milión utečencov, Bavorsko žiada zatvoriť hranice

01.11.2015 11:19 Noviny.sk Zahraničie

Nemecko očakáva milión utečencov, Bavorsko žiada zatvoriť hranice

BERLÍN / Nemecká vláda očakáva, že do krajiny tento rok príde až milión žiadateľov o azyl. Informoval o tom Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung s odvolaním sa na vládne kruhy.

Kabinet doteraz oficiálne počítal s 800 000 utečencami. O riešení utečeneckej krízy v nedeľu ráno začali rokovať šéfovia vládnych strán.

Zástupcovia bavorskej Kresťanskosociálnej únie medzitým pohrozili odvolaním kancelárky Angely Merkel, pokiaľ Nemecko neuzavrie svoje hranice pred prúdom migrantov.

Jeden a pol milióna utečencov

Novú vládnu prognózu počtu utečencov podľa Franktfurter Allgemeine Sonntagszeitung predstavila Angela Merkel na sobotňajšom rokovaní medzi svojou Kresťanskodemokratickou úniou a sesterskou stranou CSU.

Zdroj: SITA

Neoficiálne zdroje už od septembra uvádzajú, že do Nemecka tento rok dorazilo 800 000 migrantov a za celý rok ich počet môže dosiahnuť až 1,5 milióna.

Napätie

Medzi CDU a CSU panuje kvôli utečencom mimoriadne napätie, pretože väčšina utečencov prichádza do Nemecka cez rakúsko-bavorskú hranicu. Bavorský premiér Horst Seehofer už vyzval začiatkom týždňa kancelárku, aby do nedele predstavila opatrenia na obmedzenie prílivu migrantov.

Ak tak neurobí, pohrozil "núdzovými opatreniami", ako bolo stiahnutie ministrov z vlády alebo podanie správnej žaloby proti vláde na ústavný súd.

Zatvorenie hraníc

Poslanec za CSU Hans-Peter Uhl v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung pohrozil zvrhnutím kancelárky.

Zdroj: SITA

"Buď sa hranice zatvoria s Angelou Merkel, alebo sa zatvoria bez nej," povedal. Podľa neho si väčšina Nemcov praje obmedzenie imigrácie a kancelárka sa nemôže stavať proti väčšinovej mienke verejnosti.

Zblíženie postojov

Na sobotňajšom stretnutí CDU a CSD ale podľa zdrojov Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung došlo k zblíženiu postojov oboch konzervatívnych strán.

Nie je ale jasné, ako sa k požiadavkám CSU postaví koaličná sociálna demokracia (SPD), ktorej predseda Sigmar Gabriel tento týždeň jednoznačne odmietol návrh bavorskej strany, aby na hraniciach vznikli tranzitné zóny, v ktorých by bolo možné zamietnuť žiadosť o azyl ešte predtým, ako utečenci vstúpia na nemecké územie.

V Nemecku už začali s deportáciou, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK, Franktfurter Allgemeine Sonntagszeitung

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:10 Prvé oddelenie II.
05:20 Prvé oddelenie II.
05:45 Noviny TV JOJ
05:00 Súdna sieň
05:45 Súdna sieň
06:40 Postavíme, opravíme, zveľadíme
05:20 Pod povrchom
06:10 Záchranári
07:15 Skutočné príbehy
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:05 Láska na tři roky
07:55 Altamira
09:40 Zůstaň nablízku