V Nemecku začali s deportáciou migrantov, Afgancov vracajú domov

31.10.2015 09:59 Noviny.sk Zahraničie

V Nemecku začali s deportáciou migrantov, Afgancov vracajú domov

HALBERSTADT / Nemecko začalo vo veľkom deportovať utečencov zo svojho územia. Parlament minulý týždeň schválil nové prísnejšie azylové zákony. Nemci tak spravili pre rastúce napätie v preplnených ubytovniach. Do krajiny denne prichádzajú tisíce migrantov.

Utečenci, ktorí už aj prišli do Nemecka, ešte nemajú vyhraté. Pre nich najdôležitejšie rozhodnutie urobí úradník, ktorý migrantom schváli alebo neschváli azyl. Niektorí tak v krajine zostanú, iní sa budú musieť vrátiť do štátu, z ktorého odišli.

"Ďakujem, veľmi ďakujem Nemecku, azyl je skvelý," teší sa Amma Shadida, ktorej spolu s rodinou azyl udelili. "Asad je veľký problém. Našu rodinu bombardovali, bol som v nemocnici. Chcem študovať na univerzite a brat musí chodiť do školy," dodáva Aron Shadida.

Smer domovina

V nemeckom Halberstadte sú ale aj ľudia, ktorí musia nastúpiť do autobusov smerujúcich na letisko. Odtiaľ putujú nemeckými špeciálmi späť domov. Ich život v Nemecku tak zostane len snom.

"Žiaden azyl. Povedali, že ma presunú, že idem naspäť do Afganistanu. Prečo? Je to nebezpečná krajina. Mám štyri dcéry, prečo mi nedajú šancu?," sťažuje sa nešťastná utečenkyňa z Afganistanu.

Zdroj: SITA

"Skoro všetkých Afgancov deportujú naspäť do ich krajiny. Nechápem, kde sa stal problém," dodáva ďalší utečenec.

Bezpečná zóna

Balkán a krajiny bývalej Juhoslávie sú podľa nového zákona bezpečnou zónou. Utečenci z týchto krajín azyl v Nemecku nedostanú.

"Chceme ešte tento rok zlepšiť a urýchliť odsun odmietnutých žiadateľov, ktorí nemajú žiaden nárok v krajine zostať," uviedol šéf úradu kancelárky Angely Merkel Peter Altmaie.

Uvoľnené miesta ale rýchlo zapĺňajú ďalší utečenci. Do konca roka má prísť do Nemecka okolo milióna migrantov.

Nemecko začalo deportovať utečencov, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Martin Krpač

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
18:00 Skutočné príbehy
19:10 Kinosála
19:30 Profesionáli II.
19:00 Kosti IV.
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York III.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York III.
18:55 Malí fidlikanti
19:15 Rapotáčik 3
19:25 Barbapapa I.
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 Kšeftaři
21:50 Plán útěku 2