Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Pápež sa modlil za migrantov: ich smrť je urážkou celého ľudstva
Zdielať na

Pápež sa modlil za migrantov: ich smrť je urážkou celého ľudstva

VATIKÁN / Pápež František v nedeľu vyzval na zastavenie zločinov, v dôsledku ktorých umierajú utečenci. Takéto zločiny sú podľa jeho slov urážkou celého ľudstva, informoval vatikánsky rozhlas. František v tejto súvislosti pripomenul tragédiu 71 mŕtvych migrantov, nájdených tento týždeň v odstavenom vozidle pri rakúskom Parndorfe.

Pápež predniesol svoju výzvu v rámci tradičnej nedeľnej modlitby Anjel Pána na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Pripojil sa pritom k modlitbám rakúskej katolíckej cirkvi za zosnulých migrantov.

"Zverujeme každého z nich Božiemu milosrdenstvu a prosíme Boha, aby nám pomohol účinne spolupracovať, aby sme zabránili takýmto zločinom urážajúcim celú ľudskú rodinu," povedala hlava katolíckej cirkvi. Rakúsku cirkev na Námestí svätého Petra zastupoval viedenský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn.

Prenasledovaní migranti

František požiadal veriacich, aby sa spolu s ním modlili za všetkých migrantov utekajúcich pred prenasledovaním, nestabilitou či sociálnym a ekonomickým rozvratom, ktorí zahynuli počas svojich "strašných ciest" za nádejou lepšieho života.

Vo svojom príhovore pápež opäť upozornil aj na prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe a v ďalších oblastiach sveta. Vyjadril presvedčenie, že vlády jednotlivých krajín majú povinnosť zaručiť náboženskú slobodu a že medzinárodné spoločenstvo musí podnikať kroky na zastavenie násilia a útlaku vo svete.

Mŕtvi migranti

Maďarská polícia zadržala v sobotu večer ďalšieho podozrivého v kauze tragickej smrti 71 migrantov nájdených vo štvrtok v odstavenom aute v Rakúsku. Informovala o tom dnes agentúra MTI.

Polícia neďaleko slovenských hraníc našla auto, v ktorom boli desiatky mŕtvych migrantov. Nákladiak stál v odstavnom pruhu neďaleko mestečka Neusiedl am See. Auto malo maďarské poznávacie značky a logo slovenskej spoločnosti Hyza. Rakúska polícia uviedla, že telá boli v pokročilom štádiu rozkladu.

Piaty podozrivý

Podľa polície ide o občana Bulharska, ktorý je piatym podozrivým z trestného činu prevádzačstva v tejto kauze. Maďarská polícia zdôraznila, že na vyšetrovaní prípadu spolupracuje s rakúskymi kolegami.

Okresný súd v Kecskeméte rozhodol v sobotu o vzatí štyroch podozrivých do vyšetrovacej väzby v kauze úmrtia 71 migrantov nájdených v chladiarenskom vozidle odstavenom na diaľnici A4 pri Parndorfe v Rakúsku. Uvalenie vyšetrovacej väzby na troch Bulharov a jedného Afganca iniciovala tamojšia okresná prokuratúra.

Prípad tragického úmrtia desiatok migrantov v mraziarenskom aute má pokračovanie. Policajní experti stále prehľadávajú vozidlo, kde zomrelo 71 ľudí vrátane malých detí. Všetky telá už previezli na pitvu do Viedne. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy