Oblačno
-3°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Rakúska polícia: V aute bolo 59 mužov, 8 žien, 4 deti
Zdielať na

Rakúska polícia: V aute bolo 59 mužov, 8 žien, 4 deti

VIEDEŇ / Rakúska polície našla v nákladnom voze, ktorý bol odstavený na východe krajiny, 71 mŕtvych migrantov. Z toho bolo 59 mužov, osem žien, štyri deti. Na tlačovej konferencii to oznámil šéf polície rakúskej spolkovej krajiny Burgenland Hans Peter Doskozil.

Doskozil povedal, že zadržaní v Maďarsku sú dvaja bulharskí občania, jeden z nich je libanonského pôvodu. Tretím je muž s maďarskými dokladmi. O chytení troch ľudí v Maďarsku informoval už dopoludnia denník Kronen Zeitung, ktorý neskôr tvrdil, že zadržaných ľudí bolo až sedem.

Podľa rakúskych policajtov vypočúvali maďarskí policajti viacero ľudí, vo väzbe sa nakoniec ocitli traja údajní prevádzači, zatiaľ čo ostatní boli prepustení.

Maďarská polícia popoludní oznámila, že v súvislosti s nálezom 71 mŕtvych utečencov v Rakúski, zadržala štyroch podozrivých - troch Bulharov a Afgánca.

71 ľudí

"Kolegovia pracovali celú noc a vynášali telá," citoval denník Kronen Zeitung policajného hovorcu Helmuta Marbana. Podľa DPA nasadila polícia na vyslobodzovanie tiel 20 ľudí.

Polícia potvrdila informácie o 71 mŕtvych migrantov. Vyšetrovatelia v ňom našli ostatky tela dievčaťa vo veku medzi 1 a 2 rokmi. Ďalšie ostatky patrili trom chlapcom vo veku osem až deväť rokov, informoval na tlačovej konferencii Doskozil.

"Na základe prvého ohľadania môžeme vylúčiť, že by sa jednalo o utečencov z Afriky," dodal Doskozil. Vyšetrovatelia predpokladajú, že mŕtvi utečenci by mohli pochádzať so Sýrie, keďže sa medzi nimi našiel sýrsky cestovný doklad.

Autá, drevo, gastronómia

Auto s maďarskými poznávacími značkami, ktoré v minulosti patrilo slovenskej hydinárskej firme HYZA, našli odstavené na diaľnici neďaleko hraníc s Maďarskom.

Nákladné auto najskôr kúpila iná slovenská firma, ktorá ho predala maďarskej spoločnosti MasterMobilKer. Tá sa venuje obchodovaniu s automobilmi či drevom, ale aj gastronomickým službám.

Majiteľom je podľa dostupných informácií maďarský občan, ktorý má nahlásené bydlisko v juhomaďarskom Kecskeméte. Od mája minulého roku je konateľom Ukrajinec s adresou na Ukrajine. Poverenie na preberanie písomností má iný občan Maďarska.

Polícia následne auto odtiahla do haly niekdajšej veterinárnej stanice v Nickelsdorfe.

Hovorí sa o Rumunovi

Hoci prvotné informácie smerovali k tomu, že auto mal zaregistrovať rumunský občan. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí to odmieta a ešte vo štvrtok to oficiálne poprelo.

"Podľa predbežných informácií získaných Rumunským veľvyslanectvom v Budapešti, nie je žiadny rumunský občan do incidentu zapletený. Prípadom sa ďalej zaoberá rakúska polícia," uviedlo v stanovisku ministerstvo.

Väčšia solidarita

Rakúska ministerka vnútra Johanna Mikle-Leitner v reakcii na tragickú udalosť vyzvala k väčšej solidarite medzi členskými štátmi v Európskej únie pri riešení utečeneckej krízy.

Predovšetkým k spravodlivému prerozdeleniu žiadateľov o azyl. Rovnako povededala, že by uvítala vytvorenie záchytných centier OSN v krízových oblastiach a pri vonkajších hraniciach EÚ, kde by ľudia získali možnosť do únie cestovať legálne.

Zvýšený počet migrantov

Rakúske úrady očakávajú, že v nasledujúcich dňoch sa počet migrantov prichádzajúcich do krajiny cez Maďarsko zvýši. Polícia v Burgenlande, ktorý s Maďarskom susedí, a tiež v Steiermarku a Kärntene preto dostane posily.

Pozrite si priloženú reportáž priamo z Rakúska:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy