Malé Trakany

Malé Trakany

MALÉ TRAKANY / Cestovné kancelárie miestnym ľuďom ani neponúkajú zájazdy k moru, bolo by to zbytočné. Piesková pláž v obci totiž pripomína raj na konci sveta. Presnejšie by to bolo na konci slovenského sveta, lebo naša krajina tam v jednom bode hraničí s dvoma inými. Vitajte v Malých Trakanoch.

Malé Trakany sa nachádzajú v košickom kraji, v okrese Trebišov. Dedinka sa preslávila ovocím dokonca v Prahe. Niektorí obyvatelia si slivky vysušia, iní vyrobia lekvár. Ešte aj dnes to robia tradičným spôsobom.

"Nová generácia je prekvapená z toho, lebo nikdy také nič nevedela," hovorí miestny obyvateľ Jozef Pituk. Snáď ani niet jedla, do ktorého by dedinčanom lekvár nepasoval. Slivkové knedle pozná každý, no plnené lokše sú vzácnosťou.

Pálenka alebo džem?

Keď sa prejdete po dedine často začujete krik a zvadu. Domáci nad tým len mávnu rukou. V príbytkoch práve totiž prebieha diskusia či by zo sliviek nemala byť radšej pálenka.

Chýr o kvalitnej slivovici z Malých Trakan koloval po krajine ešte za čias Československa. "Nebolo nič výnimočné, keď sa opýtali v Prahe, či ešte pálime pálenku," hovorí miestny obyvateľ.

Dodnes tu majú obecnú pálenicu, ktorú kunšafti vyhľadávajú. Za výsledok tu totiž zodpovedá človek a nie počítač.

Vlastné Zlaté piesky

Dedinčanov veľmi dobre poznajú najmä cestovné kancelárie. Zájazdy k moru im radšej ani nenúkajú. Hneď za obcou sa totiž nachádza rieka Tisa s plážou. Domáci lokalitu pomenovali Zlaté piesky. "Ja tu tomu hovorím raj na konci sveta," hovorí turistka.

Na záver tu máme upozornenie. Po chotári obce sa nemôžete pohybovať ako sa vám zachce. Dôvodom je miesto kde sa spája naša hranica s maďarskou a ukrajinskou.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:20 Vojak
01:05 Poklad Dračej brány
03:00 Odyseus: Cesta do temnoty
22:40 18 ROKOV S TV JOJ
01:00 Dr. LUDSKY
02:05 Súdna sieň
23:05 MOST!
00:00 Čierne vdovy
01:10 Vraždiace páry X.
23:05 Jahôdka a jej kamaráti II.
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Kúzlovanie
22:20 Dřív než půjdu spát
23:55 Texaský masakr motorovou pilou 3D
01:25 Nadechni se