Zatiahnuté
14°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
SHMÚ varuje pred povodňami: Pozrite si, ktoré regióny majú zasiahnuť
Zdielať na

SHMÚ varuje pred povodňami: Pozrite si, ktoré regióny majú zasiahnuť

Zdroj: FREEPIK.com

BRATISLAVA / Meteorológovia upozorňujú, že najbližšie tri dni je potrebné pripraviť sa na sychravé počasie a výdatné zrážky. V tejto súvislosti vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa pred povodňami z trvalého dažďa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa platí predbežne do stredy, 17. mája do 18.00 h pre celé Záhorie - krajný západ a tiež okresy Bratislava, Senec, Trnava, Pezinok, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina - sever, Martin, Turčianske Teplice, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Zlaté Moravce, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza.

Pre tieto obce platí výstraha druhého stupňa:

V okresoch Žilina - Rajčanka, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Nové Mesto nad Váhom platia predbežne od stredy do piatka, 19. mája, výstrahy druhého stupňa pred povodňami. "Vzhľadom na očakávaný trvalý dážď je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," upozornili meteorológovia. Pri vzniku povodne je podľa SHMÚ potrebné sa po celý čas riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov a zároveň rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie.

Občania by podľa meteorológov mali konať s rozvahou a zbytočne neriskovať. "Varovať ostatných ohrozených, pomáhať starým, bezvládnym a deťom bez dozoru. Chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok," doplnil ústav. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovať.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy