Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Prezidentka vyzdvihla význam samitu RE, na Island s ňou pricestoval aj Petr Pavel
Zdielať na

Prezidentka vyzdvihla význam samitu RE, na Island s ňou pricestoval aj Petr Pavel

REYKJAVÍK / Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila začínajúci sa samit Rady Európy (RE) na Islande za dôležitý a historický, keďže sa na ňom po 18 rokoch stretnú vrcholní predstavitelia 46 európskych krajín. Uviedla to v utorok, 16. mája, na palube slovenského vládneho špeciálu počas medzipristátia v Kodani, informuje osobitný spravodajca TASR. 

Ako zdôraznila, hlavnou témou samitu bude obrana demokracie, ktorá v súčasnosti v Európe i na celom svete čelí mnohým interným, ale aj externým tlakom. Lídri členských krajín RE budú diskutovať aj o pomoci Ukrajine, dodala. Prezidentka absolvuje na Islande aj mnohé bilaterálne stretnutia a rokovania. "Chcem uistiť našich partnerov, že včera (v pondelok) vymenovaná vláda odborníkov predstavuje kontinuitu spoľahlivého partnera, pokiaľ ide o zahraničnopolitickú orientáciu SR," povedala.

S prezidentkou zdieľali vládny špeciál aj iné hlavy štátov

Spolu s Čaputovou odcestovala z Bratislavy slovenským vládnym špeciálom aj slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová. Počas medzipristátia v Kodani sa k nim pripojil aj prezident ČR Petr Pavel. Tento nápad vznikol ešte pri Čaputovej prvom rokovaní s Pavlom. "Dohodli sme sa, že okrem iného z ekologických, ale aj z ekonomických dôvodov budeme zdieľať naše cesty," ozrejmila. Dodala, že prezident ČR ju v júli zoberie na samit Severoatlantickej aliancie do Vilniusu. 

Prezidenti ďalších krajín sa po informácii o tomto pláne ozvali, či by sa nemohli tiež pridať, uviedla Čaputová. Zároveň dodala, že jej slovinská kolegyňa sa k nej pripojila, pretože mala pokazené lietadlo. "Naspäť pôjdeme ešte v rozšírenejšej zostave," povedala s tým, že okrem Pavla s ňou zo samitu má odcestovať aj rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a najvyššia predstaviteľka Moldavska Maia Sanduová.

Pavel považuje takúto spoločnú cestu za rozumné riešenie, ktoré je výhodné z ekologického i ekonomického pohľadu. "Máme tri hodiny letu, čo je exkluzívne, pretože nemusíme odpovedať na žiadne telefonáty, viesť žiadne rokovania. Máme veľa času, aby sme prebrali všetko, čo potrebujeme," povedal Pavel po rozhovore so slovenskou prezidentkou.

Ako to vyzerá vo vnútri vládneho špeciálu si môžete pozrieť vo videu:

Okrem Čaputovej sa samitu zúčastnia aj lídri ďalších 45 členských krajín RE

S lídrami európskych krajín bude prezidentka diskutovať o bilaterálnych vzťahoch aj o aktuálnom dianí. "Prezidentka sa svojím podpisom pripojí pod záverečnú deklaráciu, ktorej súčasťou je tiež posilnenie ochrany demokracie, ale aj výzva na ochranu ukrajinských detí zavlečených do Ruska a ich okamžitý návrat na Ukrajinu," povedal jej hovorca Martin Strižinec.

Okrem iných sa očakáva účasť nemeckého kancelára Olafa Scholza, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či talianskej premiérky Giorgie Meloniovej. Na samite sa zúčastnia aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a pozorovatelia z Organizácie Spojených národov (OSN) a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Zúčastní sa aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Diskutovať budú o ľudských právach a demokracii, ktoré podľa islandského predsedníctva v súčasnosti čelia novým hrozbám, i o ďalšej podpore Ukrajiny. Od vzniku Rady Európy v roku 1949 pôjde o štvrtý samit tejto organizácie – naposledy ho v roku 2005 hostilo Poľsko. Island po jeho skončení odovzdá rotujúce predsedníctvo Výboru ministrov RE Lotyšsku. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy