Zatiahnuté
11°
Bratislava
Emanuel
26.3.2023
Lekári na proteste apelovali na vládu, aby riešila situáciu v zdravotníctve
Zdielať na

Lekári na proteste apelovali na vládu, aby riešila situáciu v zdravotníctve

BRATISLAVA / Lekári a zástupcovia ďalších zdravotníckych profesií na protestnom zhromaždení pred Úradom vlády SR v Bratislave apelovali na vládu, aby riešila stav slovenského zdravotníctva. Hovorili o nedostatku personálu, vyčerpaní zdravotníkov, zbytočných úmrtiach i potrebe dialógu. Protest zvolalo Lekárske odborové združenie (LOZ), ktoré po hromadných výpovediach trvá na splnení ôsmich požiadaviek na zlepšenie situácie v sektore.

Predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský vysvetlil, že cieľom je nastaviť systém tak, aby lekári po ukončení štúdia a atestácii mali motiváciu zostať na Slovensku. K ponuke na zvýšenie platov, ktorú na rokovaní 16. novembra predstavil minister financií Igor Matovič, zatiaľ nezaujal jednoznačné stanovisko. Čaká na reakcie lekárov, ktorí podali výpovede. "Ponuku, ktorú sme dostali, keď prerátame na jedného atestovaného skúseného lekára, tak sa to na jeho základnej mzde prejaví asi 280 eurami navyše v hrubom," tvrdí Visolajský.

​Nestotožňuje sa so sumami, s ktorými kalkuluje šéf financií. Poukázal na to, že zahŕňajú aj odmeny za nadčasy, ktoré sú často nezákonné a kamuflované. Visolajský tiež upozornil, že s vládou sa zatiaľ nedohodli ani na ostatných požiadavkách, ako sú reforma vzdelávania, oddlženie nemocníc či podpora lekárskych fakúlt. Ako podotkol, zatiaľ išlo len o predbežné ústne odsúhlasenie, riešenia chcú vidieť na papieri s jasným záväzkom ich plnenia.

K dohode nedošlo

Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu, 16. novembra, no k dohode nedošlo. Ďalšie stretnutie má byť v pondelok, 21. novembra. Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov. Priemerný plat lekára v nemocnici s príplatkami by tak mohol byť v budúcom roku 4 240 eur v hrubom, dnes je to 3 493 eur. Išlo by podľa neho o zvýšenie o 747 eur.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy