Zatiahnuté
16°
Bratislava
Michaela, Michal
29.9.2022
Na Slovensku sa množia prípady falošných COVID passov
Zdielať na

Na Slovensku sa množia prípady falošných COVID passov

BRATISLAVA/KOŠICE / Na Slovensku sa v posledných dňoch množia prípady podvodov s COVID passmi. Lekári údajne svojim pacientom vydávajú potvrdenia o vakcinácii bez predošlého očkovania.

V košickej univerzitnej nemocnici sa s týmto problémom stretli nedávno. Hospitalizovali tam totiž pacienta, ktorý sa nakazil a zrejme pod ťarchou zlého zdravotného stavu radšej vyšiel s pravdou von. Vakcínu v skutočnosti do ramena nedostal, aj keď to má zapísané v zdravotnej dokumentácii. Meno doktora, ktorý bol pod ňou podpísaný, už nebol problém vypátrať. 

"Nie som zástancom očkovania, vidím v ňom určité riziká, ktoré sa potvrdzujú a chodia sem pacienti s rôznymi komplikáciami. Pokiaľ je to však rozhodnutie pacienta, rešpektujem ho," povedala obvinená lekárka odmietajúc akékoľvek podozrenia. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura, ktorá pacienta vyšetrovala, však vydala rázne stanovisko. "Podozrenia sfalšovania COVID passu sú dôvodné a nemocnica podala trestné oznámenie. Všetky potrebné informácie má už v rukách polícia," uviedla jej hovorkyňa. Daná lekárka mala podľa všetkého za podvod zinkasovať finančnú odmenu, pričom ju už stihol navštíviť aj vyšetrovateľ. Pacienta podľa jej slov nepoznala, keďže nebola jeho obvodnou lekárkou. 

Prípad falošného potvrdenia o očkovaní vyšetrujú aj policajti v Prešovskom kraji. Podľa nich zatiaľ nestotožnená zdravotná sestra mala v jednom zo zdravotných stredísk vystaviť pacientovi potvrdenie o očkovaní, hoci ho vôbec neabsolvoval. "Evidujeme zatiaľ jedno trestné oznámenie poukazujúce na možné spáchanie trestného činu falšovania a vyhotovenia nepravdivej zdravotnej dokumentácie. V prípade bolo začaté aj trestné stíhanie," vyjadril sa Lukáš Kober, vedúci oddelenia komunikácie a prevencie krajského riaditeľstva policajného zboru Prešov. 

Za takéto konanie hrozí až dvojročné väzenie. V prípade, že sa potvrdí, zasiahne aj slovenská komora sestier. "Zatiaľ máme k tomuto prípadu veľmi málo informácii, ale ak nám budú poskytnuté také, ktoré odôvodňujú skutkový zámer o porušení povinnosti sestry, bude určite rozhodovať kontrolný výbor komory a začne disciplinárne konanie voči sestre," prehlásil jej riaditeľ, Lukáš Kober. S podozrením, že pacienti sú očkovaní len naoko sa stretávajú vo viacerých nemocniciach. 

"Stretávame sa s tým, že na oko očkovaní pacienti sa dostanú do nemocnice a nemajú vybudované prakticky žiadne protilátky. Väčšinou sú očkovaní na veľmi zvláštnych miestach vzhľadom na ich miesto bydliska," potvrdil infektológ Peter Sabaka. Cerifikáty sa však falšujú aj doma. "Doposiaľ evidujeme viac ako 200 falošných potvrdení o očkovaní, všetky prípady sú v štádiu preverovania," dodala hovorkyňa policajného prezídia, Denisa Bárdyová.

Podľa našich informácií sa objavili už aj prípady, kedy si naoko očkovaní ľudia všetko premysleli a chceli sa dať zaočkovať naozaj. Je to ale komplikované, keďže oficiálne im už vakcína preplatená bola. Majú tak dve možnosti. Buď sa nahlásia na tretiu dávku a v skutočnosti tak budú mať iba jednu dávku, alebo povedia pravdu a riskujú minimálne pokutu. "Ide o priestupok, či už niekto tento falošný certifikát vyhotoví alebo ho použije. V oboch prípadoch hrozí pokuta do výšky 1000 eur, v núdzovom stave ešte o 500 eur viac," uzavrela hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, Zuzana Eliášová

Súvisiace články

Najčítanejšie