Jasno
Bratislava
Vratko
29.11.2022
Čaputová o zdražovaní: Ceny budú len dočasné, musíme sa ale postarať o najchudobnejších
Zdielať na

Čaputová o zdražovaní: Ceny budú len dočasné, musíme sa ale postarať o najchudobnejších

BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s ekonómami a sociológmi. Diskutovali o aktuálnej situácii v súvislosti s rastom cien a dopadom zdražovania na život obyvateľov.

Zuzana Čaputová si do prezidentského paláca pozvala renomovaných ekonómov a sociológov, aby sa rozprávali o vážnej situácii. Kríza neprebieha len na Slovensku, ale aj v iných krajinách, pretože nárast cien cítiť na celom svete. 

Ceny potravín sú cezhraničné, preto sa kríza netýka len Slovenska. Niektoré rozhodnutia môžu urobiť aj samotní predstavitelia štátu. Prezidentka Čaputová preto chce vedieť, čo sa dá urobiť s momentálnou situáciou.  Čaputová tieto rozhodnutie nemá len vo svojich rukách, konečné slovo má vláda. 

Aktuálne zdražovanie potravín a energií na Slovensku sa najviac dotýka najzraniteľnejšej skupiny ľudí. Prijatie sociálnych opatrení prostredníctvom zvýšenia a zavedenia niektorých príspevkov je nevyhnutné.

Konštatovala to v piatok prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s hlavným ekonómom Národnej banky Slovenska Michalom Horváthom, hlavnou ekonómkou Slovenskej sporiteľne Máriou Valachyovou, riaditeľom Inštitútu finančnej politiky Jurajom Valachym, generálnou riaditeľkou sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu SR Ľudmilou Ivančíkovou a výkonnou riaditeľkou Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silviou Porubänovou.

Slovensko čelí podľa účastníkov stretnutia vlne zdražovania a inflácii, ktorá atakuje hranicu 5 %. Zdražovanie energií a potravín by však malo byť dočasné. Nárast cien potravín a energií by sa mal pozastaviť v priebehu budúceho roka. Zvyšovanie miezd sa v budúcom roku očakáva na úrovni 5,5 %. „Aj preto sa zdražovanie vo výraznej miere nedotkne veľkej časti obyvateľstva. Je tu však časť obyvateľstva, na ktorú bude mať toto zdražovanie výrazný vplyv. Ide o najzraniteľnejšie skupiny, teda najnižšie príjmové skupiny. V riziku chudoby je aktuálne na Slovensku 800-tisíc ľudí. Problém budú mať rodiny s viac ako tromi deťmi, rodičia samoživitelia, dôchodcovia. Už aktuálne má Slovensko 300-tisíc ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť pravidelné udržiavanie tepla z finančných dôvodov," uviedla v piatok prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Účastníci stretnutia sa zhodli, že riešením súčasného stavu sú kompenzácie vo forme rôznych dávok, ktoré sú potrebné. Musia byť však cielené a dočasné. „Malo by ísť napríklad o zvýšenie príspevku na bývanie, s tým však musí byť spojená aj zmena v definovaní osôb, ktoré tento príspevok poberajú. Chceme aj výrazné rozšírenie poberania tohto príspevku o skupinu pracujúcej chudoby. Odporúčame aj celkové zvýšenie dávky v núdzi. Máme potrebu aj zadefinovania skupiny ľudí v energetickej chudobe. V niektorých krajinách EÚ sú už takéto osoby zadefinované. Pre týchto ľudí navrhujeme zriadiť nový druh dávky," dodala v prejave po stretnutí prezidentka.

Súvisiace články

Najčítanejšie