Najvyšší súd zverejnil dôvody prepustenia Jaroslava Haščáka z väzby: Prečo je na slobode?

Najvyšší súd zverejnil dôvody prepustenia Jaroslava Haščáka z väzby: Prečo je na slobode?

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Orgánom činným v trestnom konaní sa v prípade obvineného finančníka Jaroslava Haščáka nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, aby bolo preukázané, že sa dopustil trestnej činnosti tak, ako mu je kladené za vinu. V anonymizovanom uznesení o prepustení obvineného z väzby to konštatuje Najvyšší súd SR (NS SR).

Podľa vzneseného obvinenia poskytol Jaroslav Haščák sumu 194 765 eur za získanie dokumentov, ktoré boli v Slovenskej informačnej službe evidované ako „Dôverné" a označené ako spis Gorila. Finančné prostriedky boli podľa orgánov činných v trestnom konaní v období rokov 2006 až 2008 v spolupráci s obvinenými bývalými príslušníkmi Slovenskej informačnej služby vyplatené prostredníctvom platieb za fiktívne poradenské služby.

Obvinený po vzatí do väzby 1. decembra 2020 podal voči rozhodnutiu sťažnosť. V nej napríklad argumentoval, že dôvod na jeho vzatie do väzby pre hrozbu ovplyvňovania svedkov neexistuje. Zdôraznil napríklad, že od roku 2012 vo veci kauzy Gorila spolupracuje s vyšetrovacími orgánmi. Tvrdenie, že by svedkov mohol ovplyvňovať prostredníctvom médií vlastnených finančnou skupinou Penta označil za domnienky a abstraktné úvahy, ktoré nemajú podklad vo vykonanom dokazovaní. Obvinený takisto napríklad namietal zaujatosť sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej, ktorá rozhodla o jeho vzatí do väzby.

Zhromaždené svedecké výpovede podľa NS SR jednoznačne nevyznievajú v neprospech obvineného. „Materiálna podmienka rozhodovania o väzbe spočívajúca v dôvodnosti trestného stíhania v prejednávanej veci teda splnená nebola," uvádza NS SR.

Jaroslava Haščák zatkla Národná kriminálna agentúra 1. decembra 2020. Vyšetrovateľ ho obvinili z trestných činov legalizácie príjmov z trestnej činnosti a korupcie. ŠTS rozhodol o jeho väzobnom stíhaní, voči ktorému podal Jaroslav Haščák sťažnosť. Najvyšší súd jeho sťažnosti vyhovel a vo štvrtok 7. januára rozhodol, že obvinený bude stíhaný na slobode.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

21:30 Nový život
22:35 Semafor
23:25 Semafor
20:30 Nočný lovec
22:40 Kuriér: Zásielka smrti
00:40 Simpsonovci XXVI.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
22:55 Hawaii 5.0 IX.
23:50 Vražedné čísla VI.
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam X.
22:50 Okido I.
22:20 Bublina
23:45 Negativ
01:20 Cesta válečníka