Zatiahnuté
Bratislava
Zora
22.1.2022
Matovič dohodol dva milióny dávok Sputnika V. Krajčí môže vakcínu zazmluvniť aj bez súhlasu vlády
Zdielať na
Slovensko

Matovič dohodol dva milióny dávok Sputnika V. Krajčí môže vakcínu zazmluvniť aj bez súhlasu vlády

BRATISLAVA / Premiér Igor Matovič dohodol pre Slovensko dva milióny dávok ruskej vakcíny Sputnik V do júna tohto roka. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že rokovaním s ruským ministrom hospodárstva strávil hodiny. Dohodu označil za malý zázrak. Celá vláda o tom podľa neho vedela, ministri o tom boli informovaní v pondelok na koaličnej rade. Ruskou vakcínou by po plnej dodávke mohol byť podľa Matoviča zaočkovaný každý štvrtý Slovák.

Vakcínou Sputnik V by sa podľa prieskumu zaočkovalo o 300-tisíc ľudí viac

Ak by bolo na Slovensku možné očkovať sa vakcínou Sputnik V, zaočkovalo by sa o stotisíce ľudí viac ako bez nej. Povedal to na piatkovom brífingu predseda vlády Igor Matovič, ktorý zároveň pred médiami predstavil aj prieskum verejnej mienky. Ide o prieskum agentúry AKO, z ktorého vyplýva, že ak by do výberu vakcín pribudla ruská vakcína, zaočkovalo by sa o 8,3 % populácie viac. Očkovať by sa teda dalo o 300-tisíc ľudí viac iba preto, že by mali k dispozícii vakcínu Sputnik V. „To je nám naozaj jedno, či sa na Slovensku zaočkuje 300-tisíc ľudí navyše?“ pýta sa premiér. Strana Za ľudí sa podľa neho rozhodla robiť pokusy na ľuďoch, či prežijú bez vakcíny.

V prieskume vyjadrilo podľa premiéra ochotu dať sa zaočkovať 68 % ľudí. Keby bola na Slovensku k dispozícii aj vakcína Sputnik V, ochota opýtaných by stúpla zo 68 % na takmer 74 %. „Preto si kladiem otázku, o čo nám tu ide. Ideme spolu bojovať za ľudí alebo proti ľudom?“ pýta sa premiér s odkazom na koaličného partnera. Bol by podľa jeho slov veľmi rád, ak by minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil vakcíne výnimku a umožnil tak občanom očkovať sa ňou.

Matovič dodal, že cena za dve dávky ruskej vakcíny vychádza v prepočte na 17 eur, čo je polovičná suma voči Moderne. Predseda vlády by sa podľa jeho slov dal zaočkovať ruskou vakcínou, ak by bola k dispozícii. „Bez najmenších problémov,“ vyjadril sa premiér.

Matovič: Životy sú viac ako koaličná zmluva

Pokiaľ by si mal Matovič vybrať medzi koaličnou zmluvou alebo zdravím a životmi ľudí, vybral by si zdravie, život a verejný záujem. Uviedol to v súvislosti so sporom medzi stranou Za ľudí a zvyškom koalície o zabezpečení ruskej vakcíny Sputnik V. „V tejto koalícii je všetko možné,” povedal premiér s tým, že je možné, že podpíše „recept na záchranu milióna ľudí”, aj keby koaličný partner následne oznámil, že odchádza z koalície. „Keď koaličný partner teraz si povie, že politikárčenie je cennejšie a hra na percentá ľudí, ktorí nemajú radi Rusko, holt, to bude ich rozhodnutie,” vyhlásil Matovič. Doplnil, že politici by sa mali špeciálne v čase pandémie správať zodpovedne. „O životoch a smrti by sa politikárčiť nemalo," skonštatoval premiér.

Matovič zároveň povedal, že by bol rád, ak by aj opozícia spolupracovala s vládou v boji proti pandémii. „Lebo čo je rozdiel medzi nami a Britániou, alebo Portugalskom a podobnými krajinami, kde ten lockdown zaberá? No to, že všetci ťahajú spolu,” skonštatoval Matovič. Ako protiklad uviedol opozičné zhromaždenia 17. novembra minulého roku, kde podľa jeho slov opoziční politici „ako opice nadskakovali bez rúšok a teraz ich kolega je na umretie (poslanec Ľubomír Petrák, Smer-SD, pozn. red,)”. „Ale to už nepovedia, že oni sú toho príčinou,” doplnil Matovič

Krajčí môže Sputnik V zazmluvniť aj bez súhlasu vlády

Strana Hlas - sociálna demokracia vo svojom stanovisku apeluje na to, že minister zdravotníctva môže z vlastného rozhodnutia udeliť neschválenej vakcíne výnimku. Premiér podľa strany hľadá len ďalšieho triedneho nepriateľa, na ktorého by mohol zhadzovať zodpovednosť a posielať ho kopať hroby. „Ak tu vakcínu chce mať, nech namiesto hysterických tlačoviek vydá pokyn svojmu ministrovi a vakcínu sem dovezú. Ak nám Sputnik môže pomôcť, treba ho objednať a dôrazne upozorniť ľudí, že ide o experimentálny neregistrovaný liek,“ uviedla hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Ministerstvo zdravotníctva v piatok v neskorých večerných hodinách, vydalo stanovisko, v ktorom uviedlo, že zvažuje ďalší postup. To, či udelí výnimku zatiaľ nie je známe. "Ministerstvo zdravotníctva robí všetko pre to, aby sme na Slovensku očkovali bezpečne a čo najrýchlejším tempom, aké nám množstvo dodaných očkovacích látok umožňuje. Na rezorte zdravotníctva hľadáme riešenia a cesty ako bezpečné vakcíny s cieľom ochrany životov a zdravia občanov zabezpečiť. Vzhľadom na to, že vírus mutuje a po krajine sa rýchlo šíri, nemocnice sú naplnené a zdravotníci vyčerpaní, chceli sme kolektívnym rozhodnutím vlády kúpiť predmetnú odborníkmi odporúčanú vakcínu pre ľudí, ktorí by sa ňou len dobrovoľne zaočkovali. Nakoľko jeden z koaličných partnerov snahu rezortu vetoval, zvážime náš ďalší postup, kde však na prvom mieste bude ochrana životov a zdravia v čase tejto pandémie,"  uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ak Sputnik V schváli EMA, Remišová bude stáť prvá v rade na očkovanie

Strana Za ľudí na rokovaní vlády namietala, že ľudia na Slovensku nemôžu byť očkovaní neregistrovanou vakcínou. Registrácia má jasný postup, prebieha na základe žiadosti výrobcu. Európska lieková agentúra (EMA) registruje a posudzuje jej účinnosť. Vyhlásila v piatok na brífingu vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že tento postup bol zatiaľ vždy dodržaný. Povedala tiež, že proces trvá týždne a preto, ak niekto tvrdí, že budúci týždeň sa mohlo Sputnikom V už očkovať, tak to nie je pravda.

„Mohli by sme, ale za predpokladu, že by sme to chceli urobiť bez akéhokoľvek posúdenia, a to nepovažujem za správne,” povedala Remišová. Minister zdravotníctva Marek Krajčí podľa nej môže zazmluvniť vakcínu Sputnik V aj bez súhlasu vlády. Urobil to tak aj pri zazmluvnení vakcín od iných spoločností. „Je to jeho zodpovednosť a nemôže ju prenášať na kolektívny orgán vlády,” vyjadrila sa vicepremiérka a zdôraznila, že aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odporúča očkovať registrovanými vakcínami.

Podľa Remišovej nie je pravda, že je strana Za ľudí „nepriateľsky nastavená” voči Rusku. „Len chceme, aby platili pravidlá pre každého rovnako,” doplnila. Remišová zároveň vyhlásila, že nebude mať problém zaočkovať sa ruskou vakcínou, ak bude schválená Európskou liekovou agentúrou. "Ak EMA vakcínu Sputnik V. schváli ako aj tie predošlé, prvá budem stáť v rade, aby som sa zaočkovala," vyhlásila Remišová. "Ja nemám problém s vakcínou Sputnik V. Nevadilo by mi, keby sa ňou dajú zaočkovať moji rodinní príslušníci, ak by bola schválená Európskou liekovou agentúrou," reagovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Aj k vakcínam od spoločnosti Johnson&Johnson vyšli iné štúdie, ktoré hovoria o spoľahlivosti. Aj v tomto prípade čakáme na jej schválenie Európskou liekovou agentúrou. Sme za to, aby sa nerobili rozdiely," dodala Remišová s tým, že k všetkým vakcínam by sa mal zachovať spravodlivý prístup.

Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek v závere odkázal Matovičovi, či trval pri rokovaniach s Ruskom na tom, aby svoju vakcínu predložili na certifikáciu, alebo či rokoval s partnermi z Nemecka a Francúzka, aby zatlačili na Rusko a predložili vakcínu na certifikáciu. 

Možnosť národnej autorizácie vakcíny pre núdzové použitie

Pokiaľ majú členské štáty záujem zabezpečiť si iné vakcíny, ako tie, ktoré boli zaobstarané spoločným nákupom, majú možnosť využiť decentralizovanú, t.j. národnú autorizáciu vakcíny pre núdzové použitie v danej krajine. Zodpovednosť za bezpečnosť vakcíny štát preberá na seba. Takéto rozhodnutie je výlučne v právomoci členských štátov. "Spoločnosť vyvíjajúca vakcínu Sputnik V nepožiadala agentúru EMA o autorizáciu vakcíny, požiadala zatiaľ o vedecké poradenstvo," uviedla Ingrid Ludviková, hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.


EÚ uzavrela zmluvy so 6 nádejnými vývojármi očkovacích látok, čím sa zabezpečilo portfólio vo výške viac ako 2,6 miliardy dávok. Momentálne sú na európskom trhu schválené 3 vakcíny vyvinuté spoločnosťami BioNTech/Pfizer (600 miliónov dávok), Moderna (460 miliónov dávok) a AstraZeneca (400 miliónov dávok). "Európska komisia ešte nezačala rozhovory s ruským vývojárom vakcíny Sputnik V," dodala Ludviková.

Súvisiace články

Najčítanejšie