Liek, ktorý je účinný v liečbe Covid-19, prvýkrát podali pacientovi v Bratislave

Liek, ktorý je účinný v liečbe Covid-19, prvýkrát podali pacientovi v Bratislave

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Liek Remdesivir, ktorý je účinný v liečbe ochorenia Covid-19, prvýkrát podali pacientovi Univerzitnej nemocnici Bratislava. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

"Na Klinike infektológie a cestovateľskej medicíny LF UK, SZU, UNB v Nemocnici akad. L. Dérera sme prvýkrát podali pacientovi liek Remdesivir, ktorý zabraňuje množeniu koronavírusu v tele človeka," uviedla hovorkyňa a dodala, že látka je určená pre pacientov, u ktorých bolo potvrdené ochorenie Covid-19, ktorí majú ťažký priebeh ochorenia a ich stav je natoľko závažný, že si vyžadujú kyslíkovú liečbu. V zahraničných klinických štúdiách sa potvrdilo, že liek Remdesivir u takýchto pacientov skrátil dĺžku hospitalizácie a tiež významne znížil riziko úmrtia.

„Som veľmi rada, že najnovšie poznatky liečby ochorenia Covid-19 sa aplikujú aj v našej nemocnici. Liek Remdesivir bol len nedávno schválený Európskou liekovou agentúrou a ja už teraz spoločne s našimi lekármi môžem skonštatovať, že pacientovi sa po podaní lieku výrazne polepšilo a liečba zabrala. Aj tento krok predstavuje obrovskú nádej v liečbe ochorenia Covid-19 a mňa nesmierne teší, že UNB je toho súčasťou,“ povedala riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.

Na Klinike UNB hospitalizovali 39-ročného pacienta, u ktorého diagnostikovali ochorenie Covid-19, ktoré malo u neho ťažší priebeh a bola potrebná aj kyslíková liečba. "Lekári sa rozhodli pacientovi podať liek Remdesivir v kombinácii s kortikoidom Dexametazón, ktorý tlmí zápal v pľúcach," uvádza UNB.

„Pacient bol prijatý na našu kliniku s podozrením na ochorenie Covid-19, ktoré sa následne potvrdilo. Keďže potreboval podpornú liečbu kyslíkom, podľa súčasne platných indikačných kritérií sme u neho začali liečbu Remdesivirom," uviedla zástupkyňa prednostu Kliniky infektológie a cestovateľskej medicíny UNB Alena Koščálová a dodala, že cieľom 5-dňovej liečby Remdesivirom je zmierniť klinické príznaky ochorenia. "U pacienta sme už po 24 hodinách zaznamenali výrazné zlepšenie klinického stavu v zmysle vymiznutia teplôt a zníženej potreby liečby kyslíkom," uzavrela.

​Liek Remdesivir zachránil život aj najznámejšiemu českému pacientovi s koronavírusom, taxikárovi Robertovi Markovičovi. Viac sa dozviete v nasledujúcom VIDEU:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:20 Súdna sieň
11:00 Dr. Dokonalý
09:45 Simpsonovci IV.
10:15 Najlepšie svetové videá V.
11:30 Áno, šéfe USA III.
08:55 Nákupné maniačky
10:20 UHÁDNI MÔJ VEK
11:20 Vražedné Miami II.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
08:35 Rodinný víkend
10:30 Blbec k večeři
12:30 Děkan Spanley