Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Remišová vracia úder Pellegrinimu v kauze Govnet. Pochybenia odmieta
Zdielať na

Remišová vracia úder Pellegrinimu v kauze Govnet. Pochybenia odmieta

Archívne video

Takto reagovali opoziční politici na Govnet

BRATISLAVA / Kauza Govnet je zahmlená čoraz viac. Do dnešného dňa totiž podpredsedníčka vlády Veronika Remišová neozrejmila, do akej miery je štátna sieť v súčasnosti bezpečná. A to, po razii v Národnej agentúre sieťových elektronických služieb, ktorú svojim trestným oznámením iniciovala. Jediné čo sa aktuálne zmenilo je nové, dočasné vedenie štátnej agentúry.

"Je nehorázne, ak sa na tlačovej konferencií digitálny mág Peter Pellegrini a pán Raši, ktorí sú zodpovední za informatizáciu za posledných desať rokov, hovoria o nejakom zlom fungovaní štátneho IT. Pretože, tým pádom vlastne obviňujú sami seba," uviedla na začiatok tlačovej konferencie Veronika Remišová.

Podľa slov podpredsedu parlamentu boli "neznáme" zariadenia nainštalované legálne v prísne utajenom režime práve na ochranu siete Govnet. "Aktívna politička uprostred vyšetrovania v priamom prenose oznámila, že tu máme strategické ohrozenie štátu a môže za to bývalá vláda," povedal Pellegrini.

Prípadné pochybenia Remišová ale odmietla. "Ja som určite nekomunikovala akým spôsobom boli akékoľvek zariadenia demontované. Práveže som hovorila, že zásah je plne v rukách polície, ktorá má rozviazené ruky... Naopak pán Pellegrini včera porozprával toľko vecí, ako neporozprávali všetci členovia vlády plus tajné služby dokopy. Takže v tomto prípade na jeho mieste by som bola radšej s pánom Rašim ticho," bráni sa podpredsedníčka.

Po zásahu polície sa skloňovali slová ako nový "watergate" alebo obrovský škandál. Na otázku TV JOJ, či Remišová trvá na tom, že kauza je veľký škandál odpovedala vyhýbavo. "Trvám na tom, že spôsob akým bola spravovaná sieť Govnet, nebola v poriadku." Dodáva, že veľkým problémom bolo spravovanie siete súkromnou firmou bez ľudí, ktorí by mali vykonanú bezpečnostnú previerku. 

Špekulácie sa vedú o tom, že by zadržané zariadenia mali byť dodatočnými ochrannými zariadeniami siete, ktorej súhlas vo forme podpisu mal dať aj terajší premiér Igor Matovič. Tieto informácie z Vojenského spravodajstva nepotvrdila a spochybnila pritom minulosť jej šéfa Jána Balciara.

Napriek zadržaniu štyroch osôb podozrenia z odpočúvania sa doposiaľ nepotvrdili. Veronika Remišová ale trvá na tom, že bol problém vo vládnej sieti Govnet bez bližšej špecifikácie. Vyhýbavo však nechcela uviesť či sa reálne jednalo o odpočúvanie, tak ako po prepuknutí kauzy. Upozorniť na podozrivé "čierne skrinky" mali údajne informovať ľudia, ktorí nemali mať informácie o nich. Na čo reagovala slovami, že na úrade sa nachádzali ľudia, ktorí nemali bezpečnostnú previerku a chce vykonať aj forenzný audit. Remišová naznačila, že sa v radoch NASES-u nachádzali ľudia, ktorí na problémy dlhodobo upozorňovali.

Celá kauza je od jej začiatku prinajmenšom zvláštna. Za všetko hovoria fakty:

- polícia na podnet Remišovej zhabala, záhadné zariadenia nainštalované v sieti
- policajti tiež zadržali a neskôr bez obvinenia prepustili 4. zamestnancov štátnej agentúry
Verzia o odpočúvaní a škandále slovenského Watergate ale po niekoľkých dňoch začala mať čoraz vážnejšie trhliny.

Štátnej agentúre NASES TV JOJ ešte v pondelok aj v utorok adresovala otázky súvisiace s aktuálnou bezpečnosťou siete Govnet. Agentúra má od dnes nové poverené vedenie. Na otázky však ani dnes nereagovali.  "Na vašich otázkach intenzívne pracujeme. Odpovede vám odošleme v čo najkratšom čase," uvádza v stanovisku NASES.

Naď nechcel nič prezradiť

Minister obrany SR Jaroslav Naď  médiám nepotvrdil ani nevyvrátil, či premiér Igor Matovič  dostal na repodpis opätovné používanie zariadenia, ktoré malo byť odstránené zo strany Vojenského spravodajstva. Uviedol tak počas rokovania vlády. Vysvetlil, že v tomto momente nemôže potvrdiť nič. Ako ďalej podotkol vec je v rukách vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry.

"Bolo naozaj povedané zbytočne veľa vecí, ktoré neuľahčujú ten proces, a ktoré majú vplyv na objektivitu vyšetrovania," povedal Naď. Poznamenal, že by sa mal zachovať pokoj a veci by sa malo by sa robiť tak, aby vládna sieť Govnet bola bezpečná a v poriadku. Poznamenal, že sa mu nepáčilo vystúpenie podpredsedu Národnej rady SR Petra Pellegrini, keďže podľa neho ide o "politikárčenie".

Podpredseda vlády Peter Pellegrini a poslanec Richard Raši na tlačovej konferencii uviedli, že podajú na vicepremiérku Veroniku Remišovú trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa v kauze NASES. Podľa nich svojim neodborným a nedôsledným prístupom ohrozila bezpečnosť a obranu štátu, nakoľko si nemala overiť legálnosť zariadení, ktoré polícia zadržala v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby. Tie tam mali byť nainštalované po kybernetickom útoku v roku 2018, aby zvýšili obranu štátu a podľa Pellegriniho tak pravdepodobne nejde o nelegálny zásah do štátnej siete Govnet. Overiť si to mohla vraj u piatich osobách.

Takto reagovali opoziční poslanci na kauzu Govnetu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy