Trest za chybné recepty. Lekárom hrozia pokuty od najväčšej štátnej poisťovne

Trest za chybné recepty. Lekárom hrozia pokuty od najväčšej štátnej poisťovne

BRATISLAVA / Pacienti s chronickými ochoreniami sa pravidelne obracajú na všeobecných lekárov so žiadosťou o predpis, pretože lieky, ktoré berú dlhodobo, sa im už minuli a kontrola u špecialistu je v nedohľadne. A hoci mnohí lekári pacientom vyhoveli, dnes im hrozia pokuty od najväčšej štátnej poisťovne.

Lekári sú v týchto dňoch v strehu, Všeobecná zdravotná poisťovňa ich za chybné recepty trestá. "Ak je vykonanou kontrolou zistená nesprávne alebo neoprávnene vykázaná zdravotná starostlivosť, ktorá bola poisťovňou uhradená, poskytovateľ je povinný vrátiť takto uhradenú sumu poisťovni. VšZP si súčasne môže uplatniť voči poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti aj zmluvnú pokutu," uviedla hovorkyňa VŠZP Slávka Gáborová.

34 lekárov už čelí pokute vo výške od 20 do 76 eur. V troch prípadoch sú pokuty ešte vyššie - do 300 eur. Chýbajúci liek bez odporúčania špecialistu vám môže predpísať aj všeobecná lekárka, ale hradíte ho v plnej výške. Čo pri drahších liekoch môže byť problém.

Je bežnou praxou, že pacient dostane lieky od kardiológa a keď sa míňajú, vypýta si aj od všeobecného lekára do zásoby. Často ale vybrané lieky končia v domácej lekárničke, nevyužité.

"Zdravotná poisťovňa je v zmysle zákona povinná hospodáriť s prostriedkami verejného zdravotného poistenia účelne, efektívne a hospodárne. V súčasnosti pokračuje komunikácia s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, s ktorými sa riešia prípadné námietky voči kontrolným zisteniam," vyjadrila sa Slávka Gáborová. Kým štátna poisťovňa lekárov finančne trestá, obe súkromné poisťovne lekárov na chybný postup len upozornia, bez udelenia sankcií.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
05:55 Pod povrchom
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:40 Panelák VII.
06:20 Kutyil s.r.o.
07:25 POLICAJTI V AKCII
08:25 DEDIČSTVO
06:40 Jahôdka a jej kamaráti I.
07:05 Požiarnik Sam X.
07:15 Požiarnik Sam X.
06:55 Vyškolena láskou
08:35 Need for Speed
10:55 Footloose: Tanec zakázán