Oblačno
23°
Bratislava
Vít
15.6.2024
Obyvateľstvo už nestarne. Pokles počtu obyvateľov sa zastavil
Zdielať na

Obyvateľstvo už nestarne. Pokles počtu obyvateľov sa zastavil

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Na Slovensku sa v druhom štvrťročí zastavil pokles počtu obyvateľov, ktorý Slovensko zaznamenalo v úvode roku 2019. Vyplýva to z údajov štatistického úradu, ktorý už skôr upozornil na starnutie populácie Slovenska aj v súvislosti s nízkou pôrodnosťou.

K otočeniu vývoja počtu obyvateľov pomohol ako prirodzený prírastok, tak zahraničná migrácia. Na konci júna malo Slovensko 5,45 miliónov obyvateľov, čo je v porovnaní s koncom minulého roka nárast o 1836 osôb. V prvom kvartále populácie Slovenska mierne klesla pre to, že viac ľudí zomrelo ako sa narodilo.Tento rozdiel nezmazal ani vyšší počet prisťahovaných ľudí z cudziny oproti tým, ktorí odišli bývať do zahraničia. 

Slovensko sa podľa odhadov postupne zaradí v Európskej únii medzi krajiny s najstaršou populáciou. Už pred štyrmi rokmi priemerný vek obyvateľstva prekročil hranicu 40 rokov. Tento vývoj súvisí hlavne s tým, že dôchodkového veku dosiahli početné populačné ročníky povojnového babyboomu a že skôr v krajine výrazne klesla pôrodnosť. 

V minulom roku Slovensko zaznamenalo najnižší prirodzený prírastok od roku 2015 a po prvýkrát za posledné tri roky sa nárast počtu obyvateľov krajiny viac ako polovicou podieľala zahraničná migrácia.

Aký je stav imunity populácie? Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy