Polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá mala v Európe obchodovať so zvieratami

03.09.2019 13:41 Noviny.sk Slovensko

Polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá mala v Európe obchodovať so zvieratami

Archívna reportáž
Pozrite si reportáž o šokujúcom prípade. Gang zabíjal chránené zvieratá embed kód
MÁLAGA/BRATISLAVA / Španielska polícia zaistila okolo 200 zvierat - vtákov, plazov a cicavcov, s ktorými obchodovala organizovaná skupina v rámci Európy. Zvieratá mali končiť v Maroku. Policajti celkovo zadržali 10 ľudí pre pašovanie, nelegálne obchodovanie, týranie zvierat a falšovanie. Na prípade spolupracuje aj slovenská polícia.

Na prípad upozornil občan organizáciu SEO/BirdLife, ktorá upozornila na tieto skutočnosti Civilnú stráž, tak prípad vyústil do žaloby. Španielska polícia zaistila dokopy okolo 200 zvierat rôznych druhov. O prípade informoval aj web 20minutos.es. 

Sieť mala kontakty v niekoľkých krajinách Európskej únie, ktoré poskytovali chránené exempláre na nezákonný vývoz do Maroka, kde je dokázaná existencia rozvíjajúceho sa trhu v Afrike, ktorý si prostredníctvom kráľovstva Alawi vyžaduje veľké množstvo exkluzívnych zvierat, ktoré sa dovážajú nelegálne. Výsledkom operácie vo Fenneci, ktorú koordinoval Europol, a na ktorej sa zúčastnili Portugalsko, Slovensko a Maroko, bolo zatknutie desiatich ľudí za údajné trestné činy pašovania, nezákonný obchod s druhmi, zneužívanie zvierat a falšovanie dokladov. 

Civilná stráž skupinu zadržaných osôb sledovala a overovala si, či skutočne zvieratá získali od rôznych dodávateľov. Ukázalo sa, že zvieratá skutočne získali od rôznych dodávateľov so sídlom v Španielsku a iných krajinách Európskej únie. Zvieratá mali byť uskladnené v obchode na predaj zvierat vo Fuengirole a Ronde, v Málage. Potom ich nepravidelne prepravovali do Maroka. Väčšina zo zaistených exemplárov mala rozdielne stupne ochrany v národných a medzinárodných právnych predpisoch. 

Na odstránenie prekážok pri policajných kontrolách mali v rámci organizácie registrovaného aj veterinárneho lekára. Ten vydával príslušné zdravotné preukazy pre exotické zvieratá. Hoci údaje vyplnil čiastočne a bez registrácie v úradných záznamoch, aby po opustení Španielska nezanechali žiadne stopy po predaných exemplároch. 

Na Slovensku už niekoľko mesiacov platí, zviera nie je vec:

Zdroj: noviny.sk/Polícia SR/20minutos.es

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:25 Noviny TV JOJ
06:15 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:00 Naši
05:25 Miláčikovo
05:50 Kutyil s.r.o.
05:20 Premeny domov na Havaji
05:45 Mladé víno
08:05 Chyťte to dievča
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:00 Dárce
06:50 Henry ze zkumavky
08:35 Rodinka