Polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá mala v Európe obchodovať so zvieratami

03.09.2019 13:41 Noviny.sk Slovensko

Polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá mala v Európe obchodovať so zvieratami

Archívna reportáž
Pozrite si reportáž o šokujúcom prípade. Gang zabíjal chránené zvieratá embed kód
MÁLAGA/BRATISLAVA / Španielska polícia zaistila okolo 200 zvierat - vtákov, plazov a cicavcov, s ktorými obchodovala organizovaná skupina v rámci Európy. Zvieratá mali končiť v Maroku. Policajti celkovo zadržali 10 ľudí pre pašovanie, nelegálne obchodovanie, týranie zvierat a falšovanie. Na prípade spolupracuje aj slovenská polícia.

Na prípad upozornil občan organizáciu SEO/BirdLife, ktorá upozornila na tieto skutočnosti Civilnú stráž, tak prípad vyústil do žaloby. Španielska polícia zaistila dokopy okolo 200 zvierat rôznych druhov. O prípade informoval aj web 20minutos.es. 

Sieť mala kontakty v niekoľkých krajinách Európskej únie, ktoré poskytovali chránené exempláre na nezákonný vývoz do Maroka, kde je dokázaná existencia rozvíjajúceho sa trhu v Afrike, ktorý si prostredníctvom kráľovstva Alawi vyžaduje veľké množstvo exkluzívnych zvierat, ktoré sa dovážajú nelegálne. Výsledkom operácie vo Fenneci, ktorú koordinoval Europol, a na ktorej sa zúčastnili Portugalsko, Slovensko a Maroko, bolo zatknutie desiatich ľudí za údajné trestné činy pašovania, nezákonný obchod s druhmi, zneužívanie zvierat a falšovanie dokladov. 

Civilná stráž skupinu zadržaných osôb sledovala a overovala si, či skutočne zvieratá získali od rôznych dodávateľov. Ukázalo sa, že zvieratá skutočne získali od rôznych dodávateľov so sídlom v Španielsku a iných krajinách Európskej únie. Zvieratá mali byť uskladnené v obchode na predaj zvierat vo Fuengirole a Ronde, v Málage. Potom ich nepravidelne prepravovali do Maroka. Väčšina zo zaistených exemplárov mala rozdielne stupne ochrany v národných a medzinárodných právnych predpisoch. 

Na odstránenie prekážok pri policajných kontrolách mali v rámci organizácie registrovaného aj veterinárneho lekára. Ten vydával príslušné zdravotné preukazy pre exotické zvieratá. Hoci údaje vyplnil čiastočne a bez registrácie v úradných záznamoch, aby po opustení Španielska nezanechali žiadne stopy po predaných exemplároch. 

Na Slovensku už niekoľko mesiacov platí, zviera nie je vec:

Zdroj: noviny.sk/Polícia SR/20minutos.es

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:50 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
10:50 Letecké katastrofy XIV.
12:10 Profesionáli II.
13:10 Simpsonovci IX.
10:25 Nákupné maniačky
11:55 Pod povrchom
13:00 Ochrana svedkov V.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Bob staviteľ XV. - XVIII.
12:00 Maxipes Fík
10:15 Red Dog - psí legenda
12:05 To nejsi Ty
14:05 Za hranici