Jasno
14°
Bratislava
Žigmund
2.5.2025
Bývajú pri najväčšom zdroji pitnej vody, napriek tomu im chýba. Obce v okolí Stariny bijú na poplach
Zdielať na

Bývajú pri najväčšom zdroji pitnej vody, napriek tomu im chýba. Obce v okolí Stariny bijú na poplach

SNINA / Hoci majú najväčší zdroj pitnej vody v Európe, aj napriek tomu sú odkázaní na balené vody z obchodov. Toto je priam zúfalý problém obyvateľov v okolí nádrže Starina. Až dve tretiny obcí v jej okolí totiž nie sú pripojené na vodovod.

"Výhoda pre východné Slovensko, pre nás nevýhoda. Dva mesiace neprší a je problém u nás s vodou," povedal obyvateľ Ján Kočan. 

Aj keď práve v sninskom okrese leží vodárenská nádrž Starina, z 34 obcí v regióne je na verejný vodovod napojených iba desať a kanalizáciu má iba šesť z nich, a to je hlboko pod priemerom Slovenska.

Keďže cesta do Uličskej doliny vedie popri Starine, pre pásmo hygienickej ochrany tu cestári soliť nesmú. Ľudia sú pritom odkázaní na studne a pri dlhších suchách na balenú vodu. "Pijú vodu z obchodov, minerálku, pranie v rieke. Ako za starých čias, ako staré mamy prali, tak aj dnešní ľudia," dodal Kočan. 

Kapacita nádrže by pripojenie a následné zásobovanie ďalších obce pritom zvládla bez problémov. "Vodárenská nádrž má povolený odber na tisíc litrov sekundových, dlhodobo sa odoberá 450 litrov sekundových, je to menej ako polovička, z toho vychádza, že vody je dostatok," povedal Juraj Motyčka zo Správy vodárenskej nádrže Starina. 

Na výjazdovom rokovaní v Snine vláda pre Prešovský samosprávny kraj odklepla 130 000 eur na dokončenie štúdie na vodovod a kanalizáciu."Je to jediný kraj zo Slovenska, ktorý je zaradený do špeciálnej skupiny regiónov, ktoré budú podporované, aby sa ich zaostalosť oproti priemeru vyrovnala, tak je predpoklad, že sa lepšie získajú peniaze aj na dobudovanie vody a kanálu," povedal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. 

Východoslovenská vodárenská vysvetľuje, že vzhľadom na nízky počet obyvateľov a polohu obcí je výstavba vodohospodárskych objektov finančne vysoko nákladová. "Problémom sú iba finančné prostriedky na vybudovanie privádzacích radov, vodojemov, zásobovacích radov, rozvodnej siete, čerpacích staníc, respektíve skupinovej kanalizácie a malých čistiarní odpadových vôd," uvádza sa v stanovisku Východoslovenskej vodárenskej. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy