Svorka vlkov utekala o život. Mladíci ju naháňali na terénnom aute

Svorka vlkov utekala o život. Mladíci ju naháňali na terénnom aute

BESKYDY / Nepochopiteľné konanie predviedlo niekoľko mladíkov v lesoch na pohraničí medzi Slovenskom a Poľskom. Terénnym autom začali naháňať svorku voľne žijúcich vlkov.

Kontroverzný prípad sa stal v poľskej časti Beskýd. Skupina mladíkov tam v lesoch jazdila na terénnych autách, pričom úmyselne rušili svorku vlkov. Prípad nahlásil ochranárom fotograf, ktorý bol v tom čase v lese a zbesilú jazdu mladíkov aj zadokumentoval. "Okamžite, ako sme prijali oznámenie sme vec postúpili polícii. V zmysle zákona o ochrane ohrozených druhov je rušenie ich prirodzeného biotopu protizákonné," znie v stanovisku Regionálnej organizácie ochrany prírody. "Fotografovi sa podarilo zastaviť auto a keď sa ich opýtal, prečo tak konajú, dostal odpoveď že majú povolenie od lesníka a chcú si urobiť pár záberov," informovala hovorkyňa polície Katarzyna Cislo. Avšak to nebola pravda.

​Po nahlásení začali policajti zisťovať, kto svorku vlkov vyrušil a naháňal. "Neviem, čo sú to za ľudia a prečo to urobili. Musíme si uvedomiť, že zvieratá musíme chrániť. Dôležité je aj pochopiť, že vlk je prirodzený predátorm," povedal strážca parku Edward Wlazlo.

Policajtom sa podarilo mužov v krátkom čase vypátrať. Do prípadu sa ale medzitým vložil už aj prokurátor. V prípade dokázania viny hrozí skupine mladíkov až dvojročné väzenie. Škody, ktoré spôsobili na prírode však môžu byť veľké predovšetkým pre mláďatá vlkov. "Vlčica, ktorá má mladé, v prítomnosti človeka opúšťa mláďatá. Stres z prítomnosti človeka je väčší než puto voči nim. Takže pre vlka to určite to nebola príjemná skúsenosť," dodal odborník na faunu Jozef Hybler.

Zdroj: noviny, sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
06:50 Súdna sieň
08:20 Profesionáli III.
09:15 Profesionáli III.
07:20 Hoď svišťom
08:20 Panelák
09:45 Policajt z L.A.
08:00 Okido I.
08:15 Viking Vicky
08:30 Máša a medveď III.
07:05 Kdybych měl křídla
08:45 Lásce v patách
10:20 O(d)puštění