Riaditeľka VšZP odmieta kompromis. Ak sa nedohodnú, pacienti si od januára pripravia peňaženky

Riaditeľka VšZP odmieta kompromis. Ak sa nedohodnú, pacienti si od januára pripravia peňaženky

BRATISLAVA / Generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne odmieta kompromis pri rokovaní s lekármi. Ak sa nedohodnú, po prvom januári budú poistenci u lekára platiť, ale poisťovňa bločky preplatí na počkanie. Tí, ktorí platiť odmietajú, dostanú inštrukcie ako vyhľadať lekára, ktorý má s poisťovňou uzatvorenú zmluvu. Podľa lekárov vedenie poisťovne stratilo nad situáciou kontrolu.

"Vedenie VŠZP nerokuje, ono sa s nami stretne, podáme si ruky a chcete -nechcete? To je všetko," vyjadril sa prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. "Dôsledkom krokov Zväzu ambulantných poskytovateľov je branie pacienta za rukojemníka, šírenie poplašnej správy, poškodzovanie mena poisťovne a nekalý spôsob rokovania. Ja nebudem robiť žiadne kompromisy, tie zmluvy sú výhodné," poznamenala generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

To, že lekárov s uzatvorenými zmluvami aktívne oslovujú, lekárska obec nepopiera. "Áno oslovujeme ich s tým, aby sa vyjadrili či sú spokojný so zmluvou, a keď nie sú,informujeme ich o možnosti výpovede," povedala Zuzana Dolinková, členka ZAP. 

"Vieme, že posielajú lekárom listy s výzvou, aby podali výpovede. Ony ich húckajú, prehovárajú, tých, čo sme s nimi zmluvy už uzavreli," vyjadril sa Milan Horváth, člen predstavenstva VšZP. 

"Zväz ambulantných poskytovateľov oslovil všetkých ambulantných poskytovateľov v tom zmysle, že pokiaľ nie sú spokojní so zmluvami, ktoré majú od decembra alebo aj skôr podpísané, že majú možnosť podať výpoveď," vysvetlila Dolinková, členka ZAP. 

V utorok bolo nespokojných so zmluvou len desať. Za 24 hodín je ich štvornásobne viac. Rokovať bude poisťovňa s lekármi opäť vo štvrtok. V prípade nedohody, pre pacientov vraj platí. "Budeme ich po januári hromadne kontaktovať s inštrukciami. Navštíviť môžu aj nezazmluvneného lekára, ten ich musí ošetriť a s bločkom pôjdu na pobočky poisťovní," vysvetlila ďalej Hlinková. "Aktuálne evidujeme 923 bločkov, ktoré vypísali ambulancie a čakajú na preplatenie," dodal Horváth.  

Pozrite si reportáž súvisiacu s témou lekári verzus VšZP: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
10:40 Majstri aukcií I.
11:10 Majstri aukcií I.
11:55 Profesionáli VIII.
10:10 Panelák IX.
11:35 Nákupné maniačky
13:05 Záchranári
11:00 Tom a Lili
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky II.
10:45 Černobyl
12:55 Srdce na správném místě
14:35 Šachový princ