Jasno
21°
Bratislava
Sidónia
23.6.2024
Opozícia: Počiatek bol v 2008 a 2009 akcionárom v Bašternákovej firme
Zdielať na

Opozícia: Počiatek bol v 2008 a 2009 akcionárom v Bašternákovej firme

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Ján Počiatek bol v rokoch 2008 a 2009 tretinovým akcionárom vo firme Ladislava Bašternáka B.A. Haus. Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) bolo práve toto dôvodom, prečo exminister dopravy odišiel z politiky a vzdal sa mandátu.

Ako ďalej Veronika Remišová povedala, majú dôkazy o tom, že si Počiatek kúpil tretinový podiel v spoločnosti B.A. Haus, pričom podľa dostupných informácií si akcie kúpil práve od Ladislava Bašternáka.

"Vtedajší minister financií vo vláde Smeru-SD a SNS robil obchody a podnikal s človekom, ktorý je dnes podozrivý z rozsiahlych daňových podvodov," povedala poslankyňa s tým, že táto akciová spoločnosť následne posielala peniaze na účty Kaliňáka a Počiatka.

Odvolanie Kaliňáka

OĽaNO-NOVA spolu so SaS preto vyzývajú premiéra Roberta Fica, aby okamžite odvolal Kaliňáka, aby sa nepodieľal na legalizácii daňových podvodov a aby nebýval v byte Bašternáka. Remišová zároveň upozornila na to, že orgány spoločnosti B.A. Haus sa do roku 2013 nemenili, takže je podľa nej možné, že tam bol Ján Počiatek akcionárom aj v roku 2012.

Podľa medializovaných informácií boli sumy, ktoré dostávali Počiatek s Kaliňákom na svoje účty, uvedené ako splátka pôžičky. Ak to bolo tak, Remišová vysvetlila, že mali byť tieto sumy minimálne uvedené v majetkových priznaniach oboch, kde však nefigurujú.

Nový zákon na preukazovanie majetku

OĽaNO-NOVA preto pripravuje spolu s jej koaličnými partnermi zákon, ktorý zlepší preukazovanie pôvodu majetku, pracujú na ňom od apríla. V pondelok 13. júna sa zároveň stretnú členovia strany na opozičnej rade s kolegami so SaS a dohodnú sa na ďalšom postupe.

Výročná správa dôkazom

Dôkazom o tom, že bol Počiatek akcionárom vo firme B.A. Haus, je podľa Igora Matoviča z OĽaNO-NOVA aj výročná správa firmy za rok 2008 vypracovaná v máji 2009. V nej je ako tretinový akcionár uvedený Počiatek, tretinu mal Ladislav Bašternák a ďalšiu tretinu firma MeTIS Consulting.

"Minister financií prvej Ficovej vlády vedome, aktívne a dobrovoľne vstúpil do podnikania s daňovým podvodníkom," poznamenal. Ako Matovič ďalej vysvetlil, majiteľom firmy MeTIS Consulting je Marek Turčan, ktorý je bielym koňom Kaliňáka a ten má na neho napísané všetky svoje firmy.

Poukázal i na kauzu Tipos, resp. Lemikon, ktorú spáchal Počiatek, pričom spolu s Kaliňákom vždy tvrdili, že nemajú s firmou Mareka Turčana nič spoločné. "No dôkazy ukazujú, že v tom čase bol Počiatek spolupodnikateľom Turčana," dodal.

SNS, Most-Híd, Sieť preč z koalície

Podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka je nevyhnutné, aby SNS, Most-Híd a Sieť opustili koalíciu a aby sa vrátili k možnosti vytvorenia vlády bez Smeru-SD. "Toto spolu s razantnými opatreniami nezávislého vyšetrenia sú jediné kroky, ktoré môžu napraviť morálne deformovanú politickú klímu na Slovensku," povedal.

Predsedu parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martina Poliačika preto požiadajú, aby inicioval začatie konania voči Jánovi Počiatkovi a Robertovi Kaliňákovi s cieľom zistiť, prečo pôžičky, o ktorých sa píše, neboli uvedené v majetkových priznaniach.

"Je životne dôležité, aby Kaliňák v pondelok už ani do roboty neprišiel. Už 24 hodín nemal byť ministrom vnútra. Je to alfa a omega, aby sa zbalil a pakoval sa zo svojho miesta," dodal.

Najčítanejšie správy