Skoro jasno
26°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Deti z detských domovov dostanú šancu získať vodičské preukazy
Zdielať na

Deti z detských domovov dostanú šancu získať vodičské preukazy

BRATISLAVA / Podporiť deti z detských domovov a uľahčiť im štart do samostatného života má za cieľ pilotný projekt, vďaka ktorému získajú títo mladí dospelí vodičské preukazy. Do projektu Vodičské preukazy pre deti z detských domovov vložili tri slovenské automobilky KIA Motors, Volkswagen a PSA Peugeot Citroën spolu 45-tisíc eur, z čoho pokryjú vodičský kurz pre najmenej 100 detí.

"Deti po dovŕšení dospelosti odchádzajú z detských domovov s minimálnou sumou nasporených prostriedkov, preto sme im chceli ešte na záver dať nejakú zručnosť, ktorá by im pomohla nájsť si prácu," povedal predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý prevzal nad projektom záštitu.

Zručnosť na získanie práce

Ako vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, doteraz bolo získanie vodičského preukazu odmenou len pre tých najúspešnejších.

"Projekt nám dáva nový priestor a deti tak získajú ešte širšiu možnosť zamestnať sa," uviedol a dodal, že na Slovensku funguje 91 detských domovov, z toho 66 štátnych a 25 neštátnych. Žije v nich 4 700 detí, z nich skoro 700 má 16 až 18 a vyše 300 viac ako 18 rokov.

Ako informoval predseda združenia Záleží nám, ktoré organizuje projekt Vodičské preukazy pre deti z detských domovov, Daniel Bradáč, deti z domovov môžu už oddnes posielať žiadosti o získanie vodičského preukazu elektronickou formou cez internetovú stránku www.vodicskepreukazy.sk.

Autoškoly v regiónoch

Zo žiadateľov vyberie komisia zložená zo zástupcov Fóra detských domovov a predstaviteľov automobiliek.

"Následne oslovíme autoškoly v jednotlivých regiónoch," povedal. Kritériom na získanie vodičského preukazu je okrem dovŕšenia 18. roku aj napísanie motivačného listu, prečo sa uchádza o vodičský preukaz.

"Je to veľmi dôležité kritérium, aby si títo mladí dospelí vedeli plánovať budúcnosť a rozmýšľali nad tým, ako túto novú zručnosť využijú," uviedol Bradáč.

Učiť zodpovednosti

Cieľom projektu je podľa neho okrem pomoci aj učiť deti zodpovednosti a preto je účasť na vodičskom kurze podmienená poplatkom 30 eur. Tieto financie sa následne použijú na zabezpečenie ďalších vodičských preukazov.

"Posledným kritériom je spôsobilosť uchádzačov, o ktorej rozhodne výberová komisia," vyhlásil Bradáč a zakončil, že po vyhodnotení tejto pilotnej fázy organizátori rozhodnú, či bude projekt pokračovať.

Deti z detských domovov si budú môcť spraviť vodičské preukazy, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy